BARNEY – štěně, co se bálo pejsků

Barney byl štěňátko kavalír king charles španěla a byly mu teprve 4 měsíce. nebyl agresivní, neutíkal, ale odmítal se potkávat s ostatními pejsky. když se nějaký přiblížil, schoval se za svou paničku a ne a ne se ukázat. až když se měl pejsek k odchodu a otočil se zády, odvážil se Barney vykouknout a pejska si alespoň na dálku prohlédnout.

KDE BYLA CHYBA?

paničky (dcera a maminka) dělaly chybu, že Barneyho litovali a hladili ho, aby ho potěšili a aby se uklidnil. naopak dělali dobře, že Barneyho k pejskům nenutili ani ho za jeho chování nekárali. respektovali, že se bojí a začali se pejskům vyhýbat.

JAKÉ BYLO NAŠE ŘEŠENÍ:

 • použili jsme metodu napodobování, kdy se pes učí z toho, jak se v dané situaci chová majitel a napodobuje ho. rozhodli jsme se přestat se zaměřovat na jeho strach a začali jsme ho podporovat a důveřovat mu, že svůj strach překoná.
 • začali jsme se chovat ůplně jinak než byl doposud zvyklý. zakázáno bylo litování a hlazení, tj. jakákoliv podpora bázlivosti. když jsme potkali pejska, Barney se jako vždy schoval. my jsme si ho ale nevšímali a zaměřili jsme pozornost na nového pejska. jak byl Barney překvapený, když viděl, jak nového pejska hladíme a mile na něj mluvíme. chtěli jsme tím Barneymu ukázat, že je to kamarád a není důvod se bát. tohle Barney doposud nezažil.
 • takto to pokračovalo s každým pejskem, který se přišel seznámit. Barney se zpočátku odvážil jenom koukat z povzdálí, co děláme. moc mu pomáhalo, že nebyl středem pozornosti. díky tomu, že jsme pejska hladili a mluvili na něj, si Barneyho taky nevšímal a tešil se naší pozornosti. pokud by předse jenom chtěl jít za Barneym, chytla bych ho za obojek, ať to nedělá a zůstane s námi.
 • po každém pokusu se Barney odvážil přiblížit o kousek blíž. byl hodně zvědavý a přátelští pejsci ho hodně lákali. po pár dnech se odvážil až k pejskovi, nejdřív jen zezadu, malinko si jej očichal a rychle se schoval. pes, který se bojí, se vyhýbá pohledu z očí do očí. takhle vyděšený pejsek nezvládá ani to, že by ho druhý pes vůbec zahlédl. přímý kontakt by neunesl. vždy byl připraven utéct do bezpečí.
 • Barney neuměl komunikovat psí řečí, nedokázal číst, co mu pejsci říkají a sám nedokázal nic zdělit. nebyl si jist, jestli si druhý pes špatně nevyloží jeho signály a tak pořád očekával útok. jeho projevy podřízení byly přehnané: krčil se k zemi nebo si lehal na záda, ucvrknul si a uhýbal hlavou. raději volil úplné vyhýbání se kontaktu se psami nebo v nouzi zděšený úprk. to, že se schovával za majitelky, znamená, že k nim měl důvěru a cítil se u nich v bezpečí. když pes v stresové situaci utíká a nedá sa chytit, nevěří vám a cítí se vámi ohrožen.
 • CHYBOU by bylo, kdyby jsme v této fázi Barneyho chytli a bránili mu v útěku. stratil by důvěru k nám i ke psům a byl by na tom hůř, než na začátku. je nutno vydržet a výcvik neuspěchat. vždy, když se chtěl Barney schovat, nechali jsme ho.

 

POSTUPNĚ SE BARNEY OSMĚLOVAL:

 • očichával psa zezadu, když se nedíval. když si ho pes všiml, utekl
 • přestal utíkat, když si ho pes všiml. hodil se na záda nebo si ucvrknul. uhýbal pohledem a odvracel hlavu.
 • nechal se očichat, už se neházel na záda. zůstal stát, zhrbený a ocas mezi nohama, pořád uhýbal pohledem.
 • postupně vyrovnával tělo a přestával ucvrkávat, co byl projev jeho rostoucí sebejistoty.
 • s malými štěňaty a klidnými staršími psi si Barney začal hrát!

 

Barneyho celý čas podporujeme. chválíme ho za pokrok, hladíme a dáváme mu dobrůtky vždy, když se přiblíží ke psovi. od počátku na něj mluvíme, jako by to už zvládl: „ty jsi odvážný pejsek! šikovný! koukej, to je tvůj kamarád!“ a pod. zakázané jsou fráze typu: „neboj se! ale no tak! co to je?! pojď sem!“ a pod. vždy, když se chce schovat, necháme ho a nekomentujeme to. všímáme si nového pejska a dávame najevo, že situace je v pořádku a nemusí se bát, protože ani my se nebojíme. nesmíme ho nutit, tou cestou si musí projít sám.

CO SE BARNEY NAUČIL?

 • porozumět psí řeči
 • komunikovat, dát najevo podřízení a přátelské vyladění, případně výzvu ke hře
 • poznal, že psi nejsou nebezpeční. jsou to kamarádi, se kterými je radost si hrát
 • získal sebedůvěru a zklidnil se
 • upevnil si důvěru k majitelkám