JAK KOUPIT DOBRÉ ŠTĚNĚ?

jak_si_vybrat_stene

Martina Skalická je majitelka psa Cane corso. Oslovila mne s žádostí o radu s výběrem štěněte menšího plemene. Její volbou byla fenka boloňského psíka a ukzalo se, že najít to správné štěně nebude snadné 🙂


Martinin příběh

 

Když jsem se rozhodla pořídit dalšího pejska, netušila jsem, co to všechno bude obnášet. Moc jsem se těšila, jak si šťěňátko vyberu a následně na to, jak ho pak budu představovat dalším členům naší velké rodiny.

Na doporučení paní veterinářky jsem se rozhodla pro fenečku s PP. Ještě před tímto rozhodnutím jsem zavítala tam, kde prodávali fenečku bez PP. Rychle jsem všek pochopila, že tudy cesta nevede. Paní mi fenečku nabízela v 6 týdnech bez očkování a navíc mi nechtěla počkat ani o den víc.

Bylo mi malé fenečky velmi líto, ale musela jsem se rozhodnout tak, že raději počkám a zavítám do chovných stanic, kde nabízejí štěňátka s PP.

Musím se přiznat, že jsem měla skutečně různé zkušenosti. V některých případech jsem byla velmi mile překvapena, jak moc chovatelům záleželo na tom, kam se šťěňátko dostane a jaký bude mít domov a podmínky pro život.

Někdy jsem však měla úplně jiný pocit a odcházela jsem od chovatele zklamaná. Jedná paní mi nabízela sice „výstavní“ fenečku,které bylo teprve 1 týden a vlastně paní chtěla už od mne rozhodnutí , zda ji chci zarezervovat a pokud ano, tak jsem měla složit zálohu.

V tu chvíli jsem neměla pocit, že to takto chci a hledala jsem dále. Začala jsem mít větší nároky a často jsem se setkávala s reakcí chovatelů, že to až příliš řeším. Bylo mi řečeno, že mnoho lidí si vybírá štěňátko pouze podle fotografie , případně dle rodokmenu a nic dalšího neřeší. To ovšem neplatila u mne ,naopak…😊

Nakonec jsem vybrala štěňátko , které se mi velmi líbilo a cítila jsem , že ho skutečně chci. Paní chovatelka mi vyhověla , abych se na fenečku podívala a pochovala ji. Viděla jsem, v jakých vyrůstá podmínkách a bylo rozhodnuto. Fenečka byla k odběru už 7. týden, ale počkala jsem si, až dovršila 9. týden věku.

Vyplatilo se mi počkat, protože fenečka byla už velmi konkatní a taková samostatnější. Mám radost, že jsem nakonec s výběrem fenečky nespěchala a že jsem se radila s výbornou milou paní Važanovou, která se zabývá výcvikem psů. Ta mi velmi pomohla a moc ji děkuji za všechny rady a doporučení!!!

Na závěr bych chtěla napsat, že je stejně nejdůležitější to, jaký pocit má člověk, když je člověk u chovatele a má možnost vidět, v jakých podmínkách štěňátko vyrůstá. A další pak i vnitřní hlas srdce. Přeci jen si pořizujeme člena rodiny, který bude s námi každý den po dobu docela dlouhou.

FIBI_1

Fíbí, vítězné štěňátko


VAROVNÉ ZNAKY ŠPATNÉHO CHOVU:

  • štěňata se bojí, třesou se a nechtějí se kontaktovat
  • matka se chová nevyrovnaně (bojí se, je agresivní)
  • chovatel Vám matku štěňat odmítá ukázat nebo ji přinese jen na chvilku
  • štěňata nemají přístup k matce – jsou předčasně odstavena a odkázaná jenom sama na sebe
  • štěňata jsou v malém, zatuchlém prostoru – minimum podnětů, omezený kontakt s lidmi
  • špinavá, začervená nebo zablešená štěňata
  • chovatel má více chovných fen, často v klecích nebo malých porodních boxech
  • chovatel má zájem štěně co nejdřív prodat, je mu jedno komu
  • chovatel trvá na tom, že Vám štěně přiveze a nechce Vás nechat nahlédnout, v jakých podmínkach psi žijí

Jak vypadají zdravá, spokojená a dobře odchovaná štěňata

Jsou čilá, aktivní a plná energie. Mají enormní zájem o nové podněty. Na nové lidi se doslova vrhají. Mají dostatek prostoru a dost podnětů  ke zkoumání. Většinu času si hrají, dobře jedí. Jsou čistá, mají jasnou srst a září jim oči radostí. Oči, uši i prdelka jsou čisté. Voní po mléku a po medu. Budou vás olizovat, hryzat, tahat za rukáv a vylezou Vám až do náruče, aby se mohli pomazlit. Hry můžou být divoké, ale nepropukají v agresi.

Maminka je starostlivá, štěňátka olizuje a aspoň 6 týdnů je kojí.

Ideální věk pro koupi štěněte je 7-9 týdnů. Čím starší je štěně, tím samostatnější a vyzrálejší bude. Takové štěně je odstavené a zvyklé na tuhou stravu. Je psychicky připravené na přechod do nového prostředí a dobře se dokáže aklimatizovat a navázat pevný kontakt s novými majiteli.