VÝBĚR ŠTĚNĚTE

KDY ŠTĚNĚ KOUPIT?

Ideální čas ke koupi štěněte je mezi 8 – 9 týdnem věku, kdy je štěně psychicky i fyzicky ideálně připraveno na přechod do nového domova:

 • matka již štěňata nekojí
 • jsou zvyklá na granule
 • jsou samostatná a zvídavá a těší se na nové zážitky a dobrodružství
 • ideální čas pro navázání kontaktu a trvalé vazby na nové majitele
 • je krásně vidět povaha a temperament štěňat

Nedoporučuji kupovat štěně mladší než 6 týdnů nebo starší než 4 měsíce, pokud bylo drženo jenom v bytě nebo na zahradě a nikdo se mu nevěnoval.


ŠTĚNĚ MLADŠÍ 6 TÝDNŮ

Včasné odebrání od matky způsobuje bázlivost, lekavost a příliš submisivní chování, štěně se upne na majitele a jen těžko se učí zůstat samo. Takové štěně si ucvrkává, když ho pohladíte nebo na něj mluvíte. Krčí se před vámi i při kontaktu se psy. Je plaché, bojí se hlasitých zvuků a neznámých situací. Často štěká, když se něčeho lekne. Socializace probíhá pomalu a štěně vyžaduje jemnou a trpělivou výchovu. Náprava spočívá zejména v obnovení důvěry, dobré socializaci a budování zdravé sebedůvěry.


ŠTĚNĚ STARŠÍ 4 MĚSÍCŮ

Pokud si berete starší štěně, dbejte na to, aby bylo dobře socializované, mělo návyk na čistotu, reagovalo alespoň na zavolání a mělo dobrý vztah s chovateli. Můžete tak získat kvalitní odrostlé štěně s dobrými základy.

Horší případ ale je, pokud štěně chovateli zbylo a nikdo se mu nevěnoval. Štěně je zavřeno v kotci, aby nepřekáželo. Schází mu kontakt se psy, není konfrontováno s okolním světem a jeho schopnost učit se nikdo nerozvíjí. Prošvihne vzácný čas socializace a ideální čas pro vytvoření pevného pouta na nové majitele.

Následky takovéto izolace mohou být :

 • slabý kontakt na majitele, tj. štěně ignoruje, utíká a o výcvik nemá zájem
 • pes je lekavý a v rušném prostředí bojácný
 • déle mu trvá, než si na cokoliv zvykne
 • agresivita ze strachu vůči cizím psům jako následek izolace
 • horší schopnost učit se
 • upevněny zlozvyky


JAK POZNAT ŠPATNÝ CHOV :

Varovnými znaky jsou špína, smrad a zanedbaní psi v kotcích nebo v klecích, velké množství psů nebo feny různých plemen určeny jenom na chov.

 • chovatel Vám nechce ukázat matku štěňat – ta většinou nevypadá dobře nebo je bázlivá či agresivní (agresivní, bázlivá nebo lekavá matka přenáší svou povahu na štěňata)
 • štěňata jsou trvale oddělena od matky (v koupelně, ve sklepě, garáži, v kotci a pod.)
 • štěňata se bojí, uhýbají před rukou, utíkají před Vámi nebo před chovatelem
 • štěňata mají matnou srst, špinavé uši, oči nebo oblast konečníku, mají lupy, průjem nebo parazity
 • chovatele obtěžuje, že se chcete přijít na štěňata podívat víckrát, abyste viděli, jak štěně roste a navázali s ním kontakt, ještě než si ho odnesete domů
 • chovatel trvá na tom, že Vám štěně přiveze a předá Vám ho někde u pumpy nebo na parkovišti supermarketu – nechce, abyste viděli matku štěňat a podmínky chovu
 • chce po Vás podepsat smlouvu, kde se zbavuje finanční zodpovědnosti za případnou smrt nebo nemoc štěněte
 • v podstatě se nezajímá, kdo jste a co máte se štěnětem v plánu, jaké máte pro chov psa podmínky
 • vnucuje Vám štěně již do jeho 5 týdnů – chce se ho rychle zbavit – nebo Vám o věku štěňat lže
 • krmí nekvalitně – piškotami, chlebem, levnými granulemi


JAK POZNAT DOBRÝ CHOV :

Dobrý chovatel se zajímá, kdo jste a jak budete o štěně pečovat. Štěňata si vypiplal a chce, aby se dostali do dobrých rukou.

Ukáže Vám matku a místo, kde štěňata vyrůstají. Štěňata mají přístup k matce, dostatečný výběh a kvalitní stravu. Vypadají zdravě – mají lesklou srst, čisté oči, uši a prdelku a voní po medu. Jsou aktivní, hravá a zvídavá. K chovateli i k návštěvám se chovají přátelsky. Dobře a ráda jedí. Matka je starostlivá a neagresivní.


PAMATUJTE :

Dominantní rodiče dávají dominantní štěňata, bázliví rodiče dávají bázlivá štěňata, aktivní rodiče dávají aktivní štěňata a klidní rodiče dávají klidná štěňata – a samozřejmě agresivní rodiče dávají agresivní štěňata.

Povaha i vzhled se dědí. Pozorujte matku a ptejte se na povahu otce štěňat a zjistíte, co Vám za pár měsíců vyroste doma.

Pro štěně dostanete od chovatele balení granulí, na které je štěně zvyklé, očkovací průkaz a nějaký dárek navíc. Pokud chovatel chce podepsat kupní smlouvu, spíš trvá na právu odkoupit štěně v případě, že se o něj nebudete dobře starat nebo na předkupním právu, pokud byste chtěli jednou štěně prodat. Chrání se tak před tím, aby se štěně z jeho chovu dostalo do zlých rukou. Chovatel se i po prodeji nadále zajímá, jak se štěněti daří a zda-li prospívá. Pokud máte dotazy, rád Vám odpoví.

Tak přeji šťastnou ruku při výběru a mnoho radosti při výchově Vašeho štěňátka!

Zuzana Važanová

POVAHY PSŮ A TEMPERAMENT

bubu-1Psy se dělí do čtyř skupin dle temperamentu :

 • cholerik
 • sangvinik
 • flegmatik
 • melancholik.

Hlavními posuzovanými faktory jsou tady schopnost a ochota psa učit se, rychlost učení, rychlost zapomínání naučeného a temperament, tj. potřeba fyzické a psychické zátěže.

 

 

CHOLERIK

rychlé reakce na podněty, ale problém uklidnit se

Psy cholerické povahy se lehce rozdráždí a reagují ihned štěkotem nebo zvýšenou fyzickou aktivitou – skáčou, vrhají se na všechno, táhnou na vodítku a jsou celkově neklidní, pořád ve střehu. Jsou dominantní a neradi se podřizují. Mají sklon ke konfliktům s jinými psy i s lidmi.

Jsou mimořádně bystří a nic jim neunikne. Hledají podněty, které by zaměstnaly jejich neklidnou mysl. Jsou ohromně vytrvalí, pracují s vysokým nasazením a neleknou se žádné překážky. Proto jsou ideální pro práci v těžkých podmínkách a pro psychicky náročné úkoly. Nesnesou nečinnost.

Tito psy jsou rozhodně nároční a nejsou vhodní pro začátečníka. Ocení rozhodného psovoda, který je dokáže vést a usměrňovat jejich divoký temperament. Nepodřídí se jen tak někomu. Nutně potřebují fyzický pohyb, dobrou socializaci a psychickou i fyzickou práci.

U nedůsledného psovoda nebo při nevhodném výcviku mají sklony k agresi – potlačování jejich temperamentu nebo trestání nevede k úspěchu!

pro koho je vhodný – rozhodný, dominantní a velmi aktivní člověk
nevhodný – do rodiny s dětmi, pro submisivní majitele a pro ty, co nemají čas

 

SANGVINIK

veselý bystrý společník, kdykoliv připravený hrát si

asi nejideálnější temperament – velice rychle se učí a když už se něco naučí, tak to nezapomene. Lehce se dá vychovat, dobře vychází s lidmi i zvířaty, velice přátelský a kontaktní. Ideální k dětem.

Potřebuje hodně pohybu a hry, uvítá základní výcvik i různé psí sporty. Je výborný aportér!

Nemůžete ho ale nechat celý den doma nebo nechodit na výlety. Miluje, když ho vezmete na procházku a do lesa, ale také třeba do města a do kavárny. Vítá návštěvy a pravděpodobně jim nosí celý čas míčky nebo se k někomu aspoň přitulí a užívá si .

výhody :  i když došlo k chybám ve výchově nebo ve výcviku, lehce se dá napravit
nevýhody : asi žádné. není vhodný pro klidné, pohodlné lidi 🙂

 

FLEGMATIK

pomalu se učí, velmi rychle jde do útlumu

ideální pro klidné, pohodlné lidi – je to takový mazel, co vám udělá radost. Nepotřebuje moc pohybu ani práce, sám se pohybuje celkem pomalu již jako štěně. Rád si schrupne a miluje pohovky, místečko na sluníčku a drbání za ušima!

výhody : pro starší lidi nebo do rodiny s dětmi jako stvořený 🙂
nevýhody : určitě není pro vás, pokud chcete pracovního psa nebo parťáka na kolo, agility apod.

 

MELANCHOLIK

pomalu se učí a velice rychle zapomíná

No, co dodat? jsou to ti pejsci se smutnýma očima a lehce ustrašenou povahou. Nemají daleko k útěku, lehce se leknou a nemají rádi, když na ně sahají cizí ruce. Budou vyžadovat zvýšenou starostlivost už jako štěňata, jemné zacházení a dobrou socializaci.

Pokud jste starostliví, rádi hýčkáte a ochraňujete své miláčky, směle do toho! Dostanete věrného společníka, který se Vás bude držet a milovat Vás celý život.

výhody : nízké nároky na pohyb
nevýhody : lehce labilní psychika, nevhodný na práci v těžkých podmínkách a na rychlé sporty

Zuzana Važanová