ŠTĚKÁ VÁŠ PES NA DĚTI A KOLOBĚŽKY?
Štěkání a lovení všeho, co se hýbe a dělá hluk, je častým problémem psů. Dnes se podíváme na to, jak zastavit štěkání na děti, kola a koloběžky.
Psa včas informujte
Psovi můžete pomoct tím, že ho včas informujete o tom, že se blíží nepříjemná situace. Řekněte mu: „Jde koloběžka!“ a ukažte mu, odkud přichází. Pokud je koloběžka dostatečně daleko, nespustí se u psa tak prudká reakce. Má o situaci přehled a může se připravit. Nebude pak nepříjemně zaskočený, když koloběžka prosviští kolem.
Jděte od koloběžky dál
Vezměte psa na stranu, na trávník vedle chodníku, případně na druhou stranu ulice, nebo kamkoliv, kde má pes klid a na přijíždějící koloběžku vidí. Mnoho psů potřebuje alespoň 3 metry, ale může to být i víc (hlavně ze začátku). Vytvoříte tím odstup a bezpečné místo (pro psa i pro dítě na koloběžce). Pes je vedle vás, ne před vámi. Ten, kdo je vpředu, totiž rozhoduje o situaci. A rozhodně by to neměl být pes. Vodítko je mírně povolené, ale dostatečně krátké, abyste psa mohli okamžitě zastavit, pokud by chtěl vyběhnout.
Psovi dejte jasné instrukce
Dejte psovi jasně najevo, jaké chování si nepřejete a co od něj očekáváte. Já učím psy povel „Nesmíš!“, který v této situaci upřesním na „Nesmíš koloběžku!“. To pro psa znamená, že má zůstat u mě, nesmí vybíhat a štěkat. Můžete dát psovi povel „Sedni, zůstaň!“, pokud je toho schopný. Místo vybíhání se tak může soustředit na plnění úkolu.
Nabídněte mu pamlsky
Psovi ukažte pamlsek. Kvalitní a hodně žádaný pamlsek. Pokud si vás nevšímá a dívá se na koloběžku, dejte mu pamlsek až před nos, aby zacítil jeho vůni. Dáváte mu tím možnost soustředit se na něco jiného. Zároveň se z této situace stává pro psa zajímavé cvičení. Pokud se ovládne a nevyštěkne, získá pamlsek. Při správném tréninku by časem pes měl reagovat na blížící se koloběžku tím, že se automaticky podívá na vás.
Zastavte štěkání
Pokud se pes neovládne a vyběhne, nebo začne štěkat, ihned ho zastavte vodítkem. Vodítko je celou dobu jemně povolené, ale má jen takovou délku, abyste psa mohli při vykročení okamžitě zastavit. Zůstává tedy stále vedle vás. Vyslovte u toho povel „Ne!“, který psovi říká, že dělá chybu (chová se nevhodně). Korigujete tak samotnou myšlenku a záměr psa porušit váš zákaz. To je nejvíc efektivní, a pro psa čitelné a přesné sdělení.
Odměňte ho!
Jakmile se pes po vaší korekci uklidní a zůstane alespoň pár vteřin klidný, odměňte ho. Učí se tak, jaké chování je žádoucí. To ho motivuje snažit se při dalších pokusech zvládnout situaci v klidu, a díky tomu pamlsek získat. Pokud se pes nedokáže uklidnit, je pro něj situace pravděpodobně moc těžká. Příště zkuste větší vzdálenost.
Konec je vždy dobrý
Zlatým pravidlem je, že cvičení končí klidem a úspěchem. Buď je pes klidný, když projíždí koloběžka, a vy ho za to odměníte. Nebo to pes nezvládne, vy se poučíte, a příště mu to zjednodušíte. Cvičení nikdy nekončí trestáním psa nebo odvlečením psa „za trest“ domů. Klidné chování si pes musí natrénovat, a to mu zabere i několik týdnů. Buďte proto trpěliví a postupně se dostanete k cíli!
Zuzana Važanová
Autorka kurzů, blogu a trenérka psů
Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.