Jak staré štěně si koupit?

Ideální čas ke koupi štěněte je mezi 8 – 9 týdnem věku, kdy je štěně
psychicky i fyzicky ideálně připraveno na přechod do nového domova.

Kupujte štěně ve věku 8-9 týdnů

  • matka již štěňata nekojí
  • jsou zvyklá na granule
  • jsou samostatná a zvídavá, těší se na nové zážitky a dobrodružství
  • ideální čas pro navázání kontaktu a vytvoření trvalé vazby na nové majitele
  • je krásně vidět povaha a temperament štěňat

Nekupujte štěně mladší 6 týdnů a starší 4 měsíců

Nedoporučuji kupovat štěně mladší než 6 týdnů nebo starší než 4 měsíce, které bylo drženo jenom v bytě nebo na zahradě a nikdo se mu nevěnoval.

ŠTĚNĚ MLADŠÍ 6 TÝDNŮ

Příliš skoré odebrání od matky způsobuje bázlivost, lekavost a příliš submisivní chování. Štěně se upne na majitele a jen těžko se učí zůstat samo. Takové štěně si ucvrkává, když ho pohladíte nebo na něj mluvíte. Krčí se před vámi, i při kontaktu se psy. Je plaché, bojí se hlasitých zvuků a neznámých situací. Často štěká, když se něčeho lekne nebo rovnou utíká. Socializace probíhá pomalu a štěně vyžaduje jemnou a trpělivou výchovu. Náprava spočívá zejména v obnovení důvěry v lidi, dobré socializaci a budování zdravé sebedůvěry.

TIP: Odmítněte převzít štěně v 6-ti týdnech od chovatele a trvejte na tom, že si ho vezmete až v 8 týdnech. Zodpovědný chovatel nemá problém se o štěňata postarat. Množitel se chce štěňat co nejdřív zbavit a prodat je, dokud jsou malá a co nejvíc roztomilá. To platí zejména u štěňat bez PP, kde se s přibývajícím věkem rychle ukazují vady a odchylky od standardu plemene.

Typické vady jsou špatný vývoj zubů (předkus, podkus), zle postavené uši, špatně vyvinuté končetiny (křivé, moc krátké nebo příliš dlouhé), nesprávný tvar hlavy nebo typ srsti ( častokrát je srst řidší, matná a má odlišnou délku či barvu). Štěňata nebývají tak dobře stavěná a pevná, jak by měla být. Můžou být v dospělosti menší či větší, než je standard.

ŠTĚNĚ STARŠÍ 4 MĚSÍCŮ

Kdy je to dobrá volba

Pokud si berete starší štěně, dbejte na to, aby mělo dobré hygienické návyky (umí se venčit venku nebo alespoň umí chodit na podložku) a dobrý vztah k chovateli. Mělo by být dobře socializované – zvládá procházky, umí chodit na vodítku, setkává se se psy (jinými než u chovatele) a má možnost pravidelně si hrát se štěňátky. Pokud bydlíte v rušném městě, musí být štěně už u chovatele na ruch města postupně zvykáno. Jinak budete mít opravdu velký problém i s obyčejnou procházkou po ulici. Mělo by taky mít základy výcviku – mělo by reagovat na zavolání, zvládat alespoň povel Sedni! a Čekej! a reagovat na zákazové povely. Můžete tak získat kvalitní odrostlé štěně s dobrými základy.

Kdy je to špatná volba

Horší případ ale je, pokud štěně chovateli zbylo a nikdo se mu nevěnoval. Štěně je zavřeno v kotci, aby nepřekáželo nebo jenom běhá po zahradě a hraje si s matkou. Nechodí ale na procházku a nikdo ho netrénuje. Schází mu kontakt s dalšími psy a štěňaty, není konfrontováno s okolním světem a jeho schopnost učit se nikdo nerozvíjí. Prošvihne vzácný čas socializace a ideální čas pro vytvoření pevného pouta na nové majitele.

Velmi náročný může být příchod takového štěněte do rušného města. Socializace je pracná, štěně se všeho bojí a zvyká si jen velice pomalu. Pokud doposud nevidělo vodítko, procházky s ním budou jednoduše peklo.

Následky izolace

  • štěně má slabý vztah k majiteli – ignoruje vás, utíká a o výcvik nemá zájem
  • štěně je lekavé a v rušném prostředí bojácné
  • déle mu trvá, než si na cokoliv zvykne
  • může být agresivní (ze strachu) vůči cizím psům – je to následek izolace
  • horší schopnost učit se
  • má vytvořené a upevněné mnohé zlozvyky

KOUPIT DOBRÉ ŠTĚNĚ JE ZÁKLAD

Během prvních 8 týdnů udělá chovatel mnoho důležité práce – kvalitní stravou, socializací, svým přístupem a starostlivostí dává základ pro zdraví, povahu a vzhled vašeho štěněte. Od přístupu chovatele závisí jeho zdárný přechod do nového domova a taky kvalita jeho života během dalších 15 let. Koupit dobré štěně je velice důležité a vyhnete se díky tomu mnohým problémům se zdravím, výchovou i výcvikem.

Přejít nahoru