Jak koupit dobré štěně

Martina Skalická je majitelka psa Cane corso. Oslovila mne s žádostí o radu s výběrem štěněte menšího plemene. Její volbou byla fenka boloňského psíka a ukázalo se, že najít to správné štěně nebude snadné.

Jak jsme hledali štěně

„Když jsem se rozhodla pořídit dalšího pejska, netušila jsem, co to všechno bude obnášet. Moc jsem se těšila, jak si štěňátko vyberu a následně na to, jak ho pak budu představovat dalším členům naší velké rodiny.

Na doporučení paní veterinářky jsem se rozhodla pro fenečku s PP. Ještě před tímto rozhodnutím jsem zavítala tam, kde prodávali fenečku bez PP. Rychle jsem všek pochopila, že tudy cesta nevede. Paní mi fenečku nabízela v 6 týdnech bez očkování a navíc mi nechtěla počkat ani o den víc.

Bylo mi malé fenečky velmi líto, ale musela jsem se rozhodnout tak, že raději počkám a zavítám do chovných stanic, kde nabízejí štěňátka s PP.

Musím se přiznat, že jsem měla skutečně různé zkušenosti. V některých případech jsem byla velmi mile překvapena, jak moc chovatelům záleželo na tom, kam se šťěňátko dostane a jaký bude mít domov a podmínky pro život.

Někdy jsem však měla úplně jiný pocit a odcházela jsem od chovatele zklamaná. Jedna paní mi nabízela sice „výstavní“ fenečku, které bylo teprve 1 týden a vlastně paní chtěla už ode mne rozhodnutí , zda ji chci zarezervovat a pokud ano, tak jsem měla složit zálohu.

V tu chvíli jsem neměla pocit, že to takto chci a hledala jsem dále. Začala jsem mít větší nároky a často jsem se setkávala s reakcí chovatelů, že to až příliš řeším. Bylo mi řečeno, že mnoho lidí si vybírá štěňátko pouze podle fotografie , případně dle rodokmenu a nic dalšího neřeší. To ovšem neplatilo u mne, naopak…😊

Nakonec jsem vybrala štěňátko , které se mi velmi líbilo a cítila jsem , že ho skutečně chci. Paní chovatelka mi vyhověla , abych se na fenečku podívala a pochovala ji. Viděla jsem, v jakých vyrůstá podmínkách a bylo rozhodnuto. Fenečka byla k odběru už 7. týden, ale počkala jsem si, až dovršila 9. týden věku.

Vyplatilo se mi počkat, protože fenečka byla už velmi kontaktní a taková samostatnější. Mám radost, že jsem nakonec s výběrem fenečky nespěchala a že jsem se radila s výbornou milou paní Važanovou, která se zabývá výcvikem psů. Ta mi velmi pomohla a moc ji děkuji za všechny rady a doporučení!!!

Na závěr bych chtěla napsat, že je stejně nejdůležitější to, jaký pocit má člověk, když je u chovatele a má možnost vidět, v jakých podmínkách štěňátko vyrůstá. A další pak i vnitřní hlas srdce. Přeci jen si pořizujeme člena rodiny, který bude s námi každý den po dobu docela dlouhou.“

Přejít nahoru