Proč je moje štěně tak divoké?
Divoké štěně je náročné, nezkrotné, pořád v pohybu a velice aktivní.
Běží za vším, neustále si vynucuje pozornost a hru, jen velice málo spí.
KOUPILI JSTE SI AKTIVNÍ ŠTĚNĚ
1. Je to aktivní plemeno
Pokud jste si vybrali aktivní plemeno, budete mít aktivní štěně. Podle původního určení daného plemene bude vaše štěně náročné na práci, výcvik a učení se, pohyb, pobyt v přírodě, běhání, hraní se a společné aktivity. Určitě budou hodně náročná na váš čas – měli byste počítat min. s 3-4 hodinami aktivního pohybu denně.
Nejaktivnější typy psů:
- pracovní plemena – belgický ovčák, německý ovčák (náročné na práci a disciplínu)
- lovecká plemena – ohaři, španěli (náročné na výcvik a pohyb, mají sklon utíkat za zvěří)
- teriéři – parson, jack russell, borderterier, jagdterier (extrémní fyzická výdrž, neúnavní)
2. Štěně po pracovních rodičích
Aktivní rodiče dávají aktivní štěňata. Pokud je matka nebo otec hodně aktivní a dokáže hodinu aportovat nebo celý den běhat v lese, jak aktivní asi bude vaše štěně? Štěňata po rodičích dědí nejen inteligenci, ochotu spolupracovat, povahové rysy a temperament, ale i potřebu pohybu, práce a učení se.
Pokud má plemeno pracovní a výstavní linii:
- pracovní linie – psi jsou aktivnější, lépe osvalení, jsou velice inteligentní, učenliví a pracovití, mají méně srsti
- výstavní linie – psi jsou klidnější a krásnější, nemají takovou potřebu práce, mají delší a hustší srst
Když jste si koupili štěně po pracovně vedených rodičích, bude i ono očekávat, že s ním budete od mala pracovat. To znamená klidně i hodiny denně trénovat, běhat po venku a učit se stále nové věci.
NAHROMADĚNÁ FRUSTRACE
Když se štěně pro něco rozhodne, jeho tělo uvolní energii potřebnou na vykonání dané akce. Pokud mu v tom fyzicky zabráníte, energie nezmizí. Naopak, energie v něm zůstane a štěně hledá způsob, jak se jí zbavit.
PŘÍKLAD Když jdete zajímavým a na podněty bohatým prostředím, ale štěně chcete mít na vodítku. Vrhá se na všechno kolem, ale vy ho vždy jenom odtáhnete pryč. Štěně má dvě možnosti, jak se energie zbavit:
- hledá o to víc stejnou situaci – další psy, se kterými si může hrát nebo lidi, běžce a kola, na které skočí
- najde si náhradní způsob, jak energii vybít – skákání, bláznění, štěkání, neklid, neustálý pohyb (následně i málo spánku), vynucování si pozornosti a hry, kousání do rukou, kalhot, bundy a pod.
1. Předcházejte problému
Naučte štěně povel „Nesmíš!“. Zastavte štěně v momentě, když se na „objekt“ svého zájmu dívá a rozhoduje se, co udělá. Pokud mu dokážete povelem říct, že tenhle „objekt“ není pro něj, štěně se rozhodne tam nejít a energie nevznikne. Nemusíte pak vůbec řešit, co s neusměrněnou energií udělat. Pokud povel používáte pravidelně, když štěně někam nepůjde, naučí se, že když slyší povel „Nesmíš!“, nemá cenu žádnou energii vytvářet, protože se za „objektem“ své touhy prostě nedostane.
>>> Jak učit povel „Nesmíš!“, popisuji v článku Lovení běžců, kol a koloběžek. <<<
2. Přesměrujte už vzniklou energii
Pokud už energie vznikla, naučte štěně, jak ji vybít konstruktivně a pro vás vhodnějším způsobem. Pokud už se štěně rozhodlo, že za „objektem zájmu“ půjde a tím pádem energie vznikla, naučte ho tuto energii uvolnit vhodnějším způsobem – přivolejte ho a dejte mu mňamku nebo ho odměňte hrou na přetahování s oblíbenou hračkou (nebo hozením míčku). Tak se pes energie ihned zbaví a nehledá jiné způsoby, jak ji vybít.
Časem se pes naučí používat tyto náhradní formy vybití a bude je automaticky vyhledávat, když se dostane do situace, kdy nemůže provést původní akci.
Výsledek
Díky každodennímu tréninku máte štěně, které zbytečně nevybíhá na všechny kolem, ale dokáže rozlišovat, kdy to má smysl a kdy ne. Pokud přeci jenom zaváhá, ví jak si zbytečnou energii odbourat. Tím pádem nemá žádné nahromaděné kvanta energie, se kterou si neví rady. Je klidnější, rozumnější, spokojenější, respektuje pravidla a víc si všímá vás než všeho kolem, protože u vás je zábava (a pamlsky) a u cizích ne. Bonusem je, že štěně přestane tahat na vodítku, víc si všímá vás, víc oddychuje a pravděpodobně i víc spí.
NEDOSTATEK PRÁCE
Divokost může být i následkem nedostatečného vytížení štěněte – a to fyzického i psychického. Procházky kolem bloku nebo stále stejné aktivity jsou pro štěně málo podnětné a rychle jim přestanou stačit. Štěně potřebuje k zdárnému vývoji:
- fyzická aktivita – procházka, hra s aportem, hra se psy, pohyb v přírodě, zdolávání komplikovaného terénu
- psychická aktivita – trénink povelů, učení nových dovedností, dodržování pravidel
- socializace – štěňata potřebují poznávat svět a učit se, jak správně reagovat v různých situacích
- nové podněty – pachy, nové prostředí, nové zážitky
ŽÁDNÝ DENNÍ REŽIM
Denní režim je pro štěně velice důležitý. A není to jenom pravidelné jídlo a venčení. Denní režim by měl taky obsahovat jasně vyhrazený čas pro společnou hru a mazlení, výcvik a procházku. Štěně tak ví, kdy je čas odpočívat a kdy naopak je čas být aktivní. Nemá pak potřebu neustále si vynucovat vaši pozornost nebo vás celý den sledovat a být pořád ve střehu, aby nepromeškalo sebemenší příležitost na hru a zábavu.
Bez denního režimu si vychováváte štěně, které klidně celý den nespí, aby mohlo neustále kontrolovat, co děláte. Je to únavné a vyčerpávající nejen pro vás, ale i pro vaše štěně.
