Proč je moje štěně tak divoké?
Divoké štěně je náročné, nezkrotné, neustále v pohybu a téměř nespí. Běží za vámi, kamkoliv se hnete, neustále si vynucuje pozornost a hru. Proč je ale vaše štěně tak divoké a co s tím? Na to se podíváme v dnešním článku.
Koupili jste si aktivní štěně
Štěňata po rodičích dědí nejen inteligenci a povahové rysy, ale i temperament, potřebu pohybu, pracovní nasazení, ochotu spolupracovat a učit se, nebo vlohy k práci či sportu. Pokud jste si vybrali aktivní plemeno, bude vaše štěně taky velice aktivní. Pokud byli jeho rodiče navíc i pracovně vedeni nebo se aktivně věnují psím sportům, vaše štěně bude mít vlohy pro práci a bude fyzicky velmi zdatné. Je jen logické, že bude taky chtít pracovat a rozvíjet své talenty, a to již od útlého věku. A pokud mu adekvátní práci a vyžití neposkytnete vy, najde si ji samo. Ale to se vám asi nebude moc líbit!
Štěňata mají rozdílné povahy. Od klidné a pasivní, přes hravou a veselou, nebo opatrnou a bázlivou, až po divocha, který komanduje všechny ostatní. Je dost možné, že zrovna vy jste si domů přivezli toho divocha.
Žádný denní režim
Denní režim je pro štěně velice důležitý. A není to jenom pravidelné jídlo a venčení. Denní režim by měl taky obsahovat jasně vyhrazený čas pro společnou hru a mazlení, a čas pro výcvik a procházku. Štěně díky dennímu režimu ví, kdy je čas odpočívat a kdy je naopak čas být aktivní. Nemá pak potřebu neustále si vynucovat vaši pozornost nebo vás celý den sledovat a být pořád ve střehu, aby nepromeškalo sebemenší příležitost na hru a zábavu.
Bez denního režimu štěně klidně celý den nespí, jen aby mohlo neustále kontrolovat, co děláte. To je únavné a vyčerpávající nejen pro vás, ale i pro vaše štěně.
Nedostatek práce
Divokost může být i následkem nedostatečného vytížení štěněte, a to jak fyzického, tak i psychického. Procházky v stále stejném prostředí jsou pro štěně málo podnětné a rychle jim přestanou stačit. Nechybí vašemu štěněti některá z následujících aktivit?
- Fyzická aktivita – procházky, hra s aportem, hra se psy, pohyb v přírodě, zdolávání komplikovaného terénu nebo překážek nebo běh, hrabání a plavání.
- Psychická aktivita – trénink povelů, učení nových dovedností a triků, zvládání nových výzev, trénink trpělivosti a sebekontroly, dodržování pravidel a respektování zákazů.
- Socializace – poznávání světa a učení se, jak správně reagovat v různých situacích.
- Nové podněty – pachy, nové prostředí, noví lidé a psi, nové zážitky.
Inspiraci na aktivity, které štěně zaručeně unaví i zabaví, najdete v tomto článku.
Nahromaděná frustrace
Když se štěně pro něco rozhodne, jeho tělo uvolní energii potřebnou na vykonání dané akce. Pokud mu v tom fyzicky zabráníte, například ho odtáhnete pryč od něčeho zajímavého, energie nezmizí. Naopak, zůstane v něm a štěně pak hledá způsob, jak se jí zbavit. První možností je najít stejnou situaci, aby si vynahradilo předchozí nezdar. Výsledkem pak je, že čím víc ho od něčeho taháte, tím víc tam štěně chce. Druhou možností je najít si jinou aktivitu, do které energii vloží. To může být kousání vodítka, tahání, skákání nebo štěkání.
Pokud je takovýchto frustrujících zážitku během dne moc, štěně se stává trvale neklidným a je neustále plné energie, se kterou si neví rady. Pomoct mu můžete tím, že přebytečnou energii vybijete hrou, výcvikem nebo přesměrováním pozornosti na pamlsky.
Štěně vás nerespektuje
Štěně na vás skáče, narušuje váš osobní prostor, nenechá vás chvíli v klidu, během hraní do vás divoce kouše, nerespektuje vaše protesty a zákazy, a případnou snahu ho zastavit nebo potrestat vnímá jako příležitost k ještě divočejší hře? Takovéto štěně vás nerespektuje, a proto nevidí důvod brát na vás ohledy. To vše velice zvyšuje jeho energii, divokost a nadšení. Jeho chování je stále drzejší. Štěně neustále zkouší, kam až může zajít. Pokud je to i váš případ, potřebujete nastavit zdravou hierarchii. Štěně pak respektuje vaše hranice, ví, jak se má chovat, je klidné a spokojené a krásně se s ním žije. Jak si vybudovat přirozený respekt, popisuji v kurzu Jak se stát vůdcem smečky.
Zuzana Važanová
Autorka kurzů, blogu a trenérka psů
Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.