Jak unavit divoké štěně?
Pokud jste si donesli domů hodně aktivní a hravé štěně, dá vám asi dost práce jej zabavit a hlavně unavit. Tady je 8 tipů, jak si s tím poradit.
Nastavte denní režim
Malá štěňata potřebují, abyste jim nastavili denní režim vy. Sama nemají schopnost regulovat svou energii a klidně celý den nespí, jen aby mohla být neustále s vámi a sledovat vše, co se v domácnosti děje. Denní režim jim umožňuje lépe rozložit svou energii, díky čemu se nepřetěžují a lépe prospívají.
Štěně během dne zopakuje několik cyklů stále se opakujících aktivit. Po probuzení a rychlém venčení štěně potřebuje být s vámi a vybít energii. Nabídněte mu trénink, procházku a hru s přetahovací hračkou. Pak může následovat čas, kdy si štěně hraje samo nebo se zabaví se žvýkací nebo plnící hračkou. Pak následuje jídlo, krátké venčení a spánek. Štěně by mělo spát dopoledne i odpoledne, vždy alespoň pár hodin.
Netolerujte vynucování
S denním režimem souvisí i pravidlo, že všechny aktivity začínáte i ukončujete vy. Už víte, kdy a jak dlouho se štěně bude věnovat jednotlivým aktivitám. Jste tak o krok napřed a můžete štěněti danou aktivitu nabídnout jako první. Vyhnete se tak tomu, že by si štěně vynucovalo pozornost, když má zrovna odpočívat nebo si hrát samo. Společné aktivity ukončujte povelem „Stačí!“. Ten štěněti říká, že daná aktivita skončila a nemá cenu snažit se o její pokračování. Ještě jeden tip! Společnou hru, trénink či mazlení ukončete dřív, než to štěně přestane bavit. Bude se pak o to víc těšit na příště.
Unavte ho fyzicky
Ihned po probuzení a rychlém vyvenčení štěně potřebuje dostat ze sebe nahromaděnou energii. Vezměte ho na procházku, nechte ho prozkoumat členitý terén, naučte ho přeskakovat kmeny padlých stromů, vezměte ho plavat, a tam, kde je to možné, nechte ho hrabat a běhat. Hrajte si s ním. Nejoblíbenější hra malých štěňat je hra s přetahovací hračkou. Dnes je velký výběr skvělých hraček. Já mám nejraději přetahovadla s amortizérem, která krásně pruží a hra je o to zábavnější.
Unavte ho mentálně
Zhruba 4měsíční štěňata jsou už fyzicky velice zdatná a začíná u nich období, které nazývám „průzkumník“. Jsou velice zvídavá, chytrá a mají spoustu energie. Běžné procházky jim přestávají stačit. Přidejte jim k fyzické aktivitě i různé úkoly a nové výzvy, trénink v rušném prostředí, trénink sebekontroly, čichací hry, hru na vyhledávání pamlsků a poznávání nových věcí, míst a situací v rámci socializace. Tady je mých 5 nejoblíbenějších aktivit pro štěňata.
Trénink sebekontroly
Trénink sebekontroly zaměstnává štěněti hlavu, a to ho nejen unavuje, ale hlavně baví. Naučte štěně nevzít si pamlsek z otevřené dlaně na povel „Nesmíš!“ (video s návodem zde). V dalším kroku už můžete pamlsek položit na zem nebo ho odhazovat. To samé natrénujte i s hračkou nebo míčem. Štěně získává kontrolu nad svým chováním, a nemusí pak na vše reagovat impulzivně.
Klid vede k cíli
Pokud se štěně naučí, že divokost, průbojnost a netrpělivost vedou k cíli, bude se takhle chovat pokaždé, když bude chtít něco získat. Naučte ho, že klidné chování, sebekontrola, splnění povelu a trpělivost vedou k cíli. Když jdete ven a otevíráte dveře, posaďte ho a počkejte, až se uklidní. Až pak spolu vykročte. To samé dodržujte u krmení nebo když štěně pouštíte za kamarády.
Dodržování pravidel
Nastavte pravidla, která budete od štěněte vyžadovat. Je to zároveň skvělý trénink slušného chování. Pustí vás do dveří, zastaví u cesty, u oběda hezky leží v pelíšku, neštěká v kuchyni, když chystáte jídlo, nevrhá se na návštěvu a neskáče, pokud si to nepřejete. Za to dostává pamlsky, ale i ocenění za to, že je hodnotným členem rodiny a úspěšně plní zadané úkoly.
Zabraňte hromadění frustrace
Na procházkách štěně láká mnoho věcí, které mu ne vždy můžete dovolit. Jakmile se ale pro něco rozhodne, jeho tělo uvolní energii na to, aby to mohlo udělat. Pokud ho jen odtáhnete pryč, energie nezmizí a štěně neví, co s ní. Je pak neklidné a divoké. Přestaňte ho tedy tahat pryč! Místo toho vyslovte povel „Nesmíš!“ a přesměrujte jeho pozornost na vás a pamlsky (ukázka tady).
Zuzana Važanová
Autorka kurzů, blogu a trenérka psů
Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.