Štěně bílého švýcarského ovčáka odpočívá v pelíšku. Štěně potřebuje denní režim.

Štěně potřebuje denní režim

Štěně bez denního režimu neví, kdy se mu budete věnovat a kdy je naopak čas odpočívat. Je pak celý den aktivní, divoké a nechce spát.

Co když štěně nemá režim?

Štěně netuší, kdy přijde nějaká nabídka z vaší strany, tak si chce zábavu opatřit samo. Naučí se vynucovat si od vás pozornost a neustále požadovat nějakou akci. Usne, jen když už opravdu nemůže jinak. Probudí se ale pokaždé, když se pohnete nebo odejdete do vedlejší místnosti. A pak už třeba znovu neusne. Štěně, které nespí, se lehce přetěží, co neprospívá jeho zdraví a vývoji. Je pak divoké, nervní, kouše a hraje si až moc drsně. Navíc si nedokážete nic naplánovat, protože nevíte, kdy bude štěně spát a kdy bude potřebovat být s vámi.

Jak vypadá denní režim štěněte

Denní režim štěněte se skládá z několika cyklů, ve kterých se stále opakují tyto činnosti: spánek, venčení, společná aktivita, samostatní zábava, rychlé venčení, jídlo a opět spánek.

Podívejme se teď na jednotlivé aktivity podrobně:

Pravidelný spánek

Venčení

Společná aktivita

Štěně má po probuzení nejvíc energie a největší potřebu být s vámi. Chce se něco nového naučit, projít se, pohrát si s vámi nebo se poznávat s jinými pejsky. Je to taky ideální čas na trénink poslušnosti, nácvik aportování nebo cílenou socializaci v novém prostředí. Můžete ho vzít na procházku, prozkoumat blízké okolí nebo zůstat na zahradě či louce za domem. I na malém prostoru se dá se štěňátkem krásně zabavit!

Samostatná zábava

Teď nastává čas, kdy se štěně bude věnovat vlastní zábavě. Největší energii už ze sebe dostalo ven, ale stále se mu ještě nechce spát. Je ale příjemně spokojené, protože strávilo kvalitní čas s vámi. Je tedy ochotné nechat vás opět věnovat se něčemu svému a pohrát si samo. Na to jsou ideální různé kousací a plnící hračky, psí hlavolamy, lízací podložky či čichací dečky. Štěně si u toho krásně potrápí hlavičku a vlastní snahou získá něco dobrého, a to ho nejen zabaví, ale i příjemně unaví.

Jídlo a venčení

Nakonec následuje krátké vyvenčení na zahradě nebo trávníku za domem. Pokud máte super akční štěně, asi ho potěší i krátký trénink nebo hra. Jídlo by štěně mělo dostávat v pravidelných časech. To je ideální pro jeho zažívání i pro trénink čistotnosti. Víte tak celkem přesně předvídat, kdy bude potřebovat vyvenčit. Štěně by nemělo jíst před procházkou a velkou aktivitou. Najíst by se mělo v klidu a před spánkem.

A opět spánek

Po takovéto vydatné aktivitě by štěně mělo bez problémů usnout. A spát 2-3 hodiny! Štěně v spánku kromě jiného zpracovává i zážitky a nově naučené. Takže na podněty bohatá procházka, zábavný trénink a zajímavá kousací hračka, ze které se dá něco vydolovat, by mohli štěněti pomoct dlouze a nerušeně odpočívat. Užijte si tento čas, protože až štěně vstane, bude zase plné energie a připravené na zábavu, hru, trénink a poznávání světa!

Zuzana Važanová

Autorka kurzů, blogu a trenérka psů

Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.

Přejít nahoru