KDE SE DÁ KOUPIT ŠTĚNĚ?

Štěně si můžete koupit na třech místech. V chovatelské stanici koupíte čistokrevné štěně s PP. Od fenky a psa stejného plemene dostanete štěně bez PP. Nebo si můžete koupit nebo adoptovat křížence. A bohužel, všechny tyto místa mohou být množírny!

Jestli získáte štěně skvělých kvalit s pevným zdravím, nebo zubožené štěně, se kterým budou samé problémy, záleží hlavně na přístupu chovatele, jeho péči o štěňata a kvalitě rodičů štěňat. V případě množírny máte jistotu, že štěně pochází ze špatných podmínek. Množírnou může být chov psů bez PP, ale i chovatelská stanice. Záleží na tom, kolik psů se tam nachází, jaký je jejich zdraví, vzhled a kvalita života. Koupí štěněte z množírny jejich existenci podporujete. Každé prodané štěně je potvrzením, že se v tom vyplatí pokračovat.

Nepodceňujte výběr štěněte. První týdny života štěněte ovlivní celý jeho další fyzický, zdravotní i psychický vývoj. Jeho zdraví je ovlivněno nejen výživou a péčí, které se štěněti dostane od chovatele, ale i zdravotním stavem a výživou matky už během těhotenství. Štěňata navíc dědí povahu a vzhled svých rodičů, a v prvních týdnech se od nich učí, jak se chovat k lidem i psům.

Je proto ve vašem zájmu vybrat si štěně s dobrými předpoklady, z dobrého chovu a po kvalitních rodičích. Kupte si jenom zdravé, silné a psychicky vyzrálé štěně s dobrou povahou a vzhledem. Ušetří vám to mnoho problémů, zklamání, námahy i peněz!

Koupit štěně s PP či bez PP?

Pokud se nechystáte svého psa v budoucnu vystavovat a nechcete za štěně platit vysoké částky, pravděpodobně si vyberete štěně bez průkazu původu. Pokud vám záleží na vzhledu a chcete typického představitele daného plemene, případně chcete psa vystavovat, uchovnit a založit vlastní chovatelskou stanici, nebo složit pracovní či lovecké zkoušky, budete si muset koupit štěně s průkazem původu v některé z chovatelských stanic.

Štěňata bez PP

Rodiče se neúčastní výstav. Nemusí tedy splňovat standard plemene, absolvovat zdravotní kontroly nebo složit zkoušky z výkonu či vloh. Nemáte záruku, že štěně bude v dospělosti vypadat a chovat se dle standardu, nebo jestli náhodou nejde o křížence.

Cena je nižší: 5.000 Kč – 30.000 Kč.

Štěňata s PP

Rodiče se účastní výstav. Pro uchovnění psů je nutné absolvovat min. 2 výstavy a bonitaci, často i pracovní či lovecké zkoušky a zdravotní kontroly. Bonitace je pečlivé posouzení psa dle standardu plemene, hledají se odchylky a vady, a pes je dle toho uznaný jako chovný či nechovný.

Cena je vyšší: 20.000 Kč – 60.000 Kč

Průkaz původu je doklad, potvrzující plemeno a vlastnosti psa. Je vystaven konkrétnímu zvířeti na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. Průkaz původu obsahuje rodokmen zvířete a identifikační údaje o něm, výpis nejméně tří generací předků a přílohu, v níž jsou uvedeny výsledky výstav, závodů, zkoušek, svodů a bonitací.

Štěně s PP může být taky z množírny!

To, že si koupíte štěně s PP, vám bohužel nezaručí, že je to dobré štěně. Množírna není jenom špinavé doupě plné zanedbaných fen, které mají za úkol jen rodit. Produkovat nekvalitní štěňata se dá i s noblesou. Pokud si kupujete štěně s PP a při návštěvě chovatelské stanice narazíte na některý z varovných bodů, které budu popisovat v dalších dílech této série, berte nohy na ramena a vyberte si štěně raději někde jinde!

Záruka vzhledu, ne povahy. Není tajemstvím, že chovatelé psů s PP občas zařadí do chovu i psy se slabší povahou jen proto, že jsou pro ně vzhledově zajímaví. Šlechtí se pořád „placatější“ tvářičky, hustší a zářivější srst, zajímavější postava. Mnoho plemen nejen že ztrácí typické povahové rysy a pracovní vlohy, ale získává různé zdravotní komplikace typické pro dané plemeno. Berte to do úvahy při výběru plemene, a prověřte si i povahu rodičů vašeho štěněte.

Mnohá plemena jsou dělena na pracovní a výstavní linii, takže si můžete vybrat „hezčí a klidnější“ nebo „akčnější a na údržbu praktičtější“ variantu. V průkazu původu vidíte, jaké zkoušky složili předci vašeho štěněte a dle toho odhadnout, jaké vlohy, povahu a temperament zdědí.

TIP: Pokud toužíte po klidném společníkovi, není dobrý nápad brát si štěně po pracovních předcích. Kromě vzhledu a povahy štěňata dědí i pracovní vlohy a štěně s pracovním základem bude od samého začátku práci vyžadovat, co může být časově a energeticky hodně náročné.

Jaké štěně naleznete v různých podmínkách?

Jestli jste se rozhodli pořídit si štěně z chovatelské stanice nebo štěně bez průkazu původu, v obou případech si můžete domů přinést jak prvotřídní štěně, tak i štěně pochybných kvalit.

Rozhodnutí záleží tedy jen na tom, jaké očekávání a nároky na štěně máte, a jaké jsou vaše další plány do budoucna. Osobně upřednostňuji štěňata s PP kvůli předvídatelnému vzhledu a povaze, jako i větší pravděpodobnosti kvalitního přístupu chovatele. Na trénincích se stále častěji setkávám s nádhernými štěňaty špičkových kvalit, protože si chovatel dal záležet na výběru rodičů, štěňatům věnoval maximální péči a skvěle je tak připravil na další život, výcvik a výchovu. Takováto štěňata vypadají luxusně, jsou chytrá a bystrá, mají pevnou a zdravou povahu i psychiku, jsou skvěle socializována a trénink jim jde jedna báseň!

Teď si shrňme všechny informace:

Místo, kde si štěně pořídíte:

FENKA MÁ ŠTĚŇÁTKA
štěňata bez PP

Jde o případy, kdy se majitel fenky bez PP rozhodne, že chce odchovat štěňátka. Často jde o jediný vrh v celém životě feny a o štěňata je velmi dobře postaráno, pokud je jim věnována patřiční péče.

Takovýto odchov štěňat nepovažuji za množírnu.

MNOŽÍRNA
štěňata bez PP / s PP

Množitel má mnoho fen, za účelem prodeje štěňat. Nejčastěji jde o chov psů bez PP, ale může to být i chovatelská stanice.

Psi jsou zanedbaní nebo týraní, mají mizernou kvalitu života, výživu a péči. Často nevypadají moc dobře.

CHOVATELSKÁ STANICE
štěňata s PP

Chovatelská stanice je po splnění chovných podmínek úředně uznána a zapsána do Českomoravské kynologické unie (ČMKU).

Chovatel může mít jednu fenu a o štěňátka skvěle pečovat, ale i mnoho psů a plemen za účelem maximálního zisku.

Jaké štěně si tam koupíte:

FENKA MÁ ŠTĚŇÁTKA

Štěňata můžou být ve skvělém zdravotním i psychickém stavu, pokud měla dobrou výživu, péči a dostatek podnětů. Můžou být ale i zanedbaná, s mnohými vadami a nepěkným vzhledem.

MNOŽÍRNA

Nedá se předpovídat zdraví, povaha ani vzhled štěňat. Často mají chatrné zdraví, labilní povahu a nevypadají moc dobře. Budou náročná na veterinární péči, výchovu a výcvik.

CHOVATELSKÁ STANICE

Štěňata budou mít vzhled, povahu a vlastnosti dle standardu daného plemene. Můžete je vystavovat a složit zkoušky a v případě uchovnění založit vlastní chovatelskou stanici a mít štěňata s PP.

V prvním článku se podíváme na to, jaké psy seznamujeme.

Přejít nahoru