NÁVŠTĚVA MNOŽÍRNY

Pokud se dostane až k množiteli domů, nevrhejte se hned na štěňata. Mohli byste podlehnout jejich roztomilosti. Prohlédněte si nejdřív podmínky, v jakých vyrostla.

Klece nebo omezený prostor

Běžnou praxí je zavírání psů, aby si vzájemně neublížili nebo naopak, aby si při hraní nezničili srst upravenou na výstavy. Pokud psi žijí v klecích nebo kotcích, jaký je asi jejich sociální život a vztah ke psům? Co odevzdaly takto chované matky svým štěňatům?

Všude je pach psů, granulí a špíny

Zanedbaný prostor budete cítit ihned. Množství psů, granulí a všude přítomný zápach jsou prvním varovným signálem. Udržet hygienu a pořádek je důležité pro zdravý vývoj štěňat, i pro následný nácvik čistoty. Štěňata, která jsou zvyklá hrát si ve špíně a mezi výkaly (!) nebudou mít velkou motivaci naučit se chodit na plenku, venčit se venku a udržovat váš domov v čistotě.

Psi jsou uštěkaní, bázliví nebo agresivní

Pamatujte, že štěňata dědí povahu rodičů! Během prvních týdnů se od nich učí, jak se chovat ke psům i k lidem. Musí být psi odděleni, protože na sebe útočí? Nebo divoce štěkají po celou dobu vaší návštěvy? Bojí se a schovávají se před vámi? Nemůžete si žádného psa pohladit, protože se neumí chovat k návštěvám?

Množitel vám nechce ukázat prostor, kde psi žijí

Podstrčí vám štěňátka, abyste si s nimi pohráli a vybrali si to své. Přinese vám je do hezké místnosti, ale nevezme vás tam, kde opravdu žijí a kde vyrostla. Je docela možné, že by vás musel vzít do koupelny, sklepa, garáže či kotce, kde není ani čisto ani útulno.

Množitel vám nechce ukázat matku štěňat

Jako první by vás měla zajímat matka štěňat. Uvidíte, jak budou štěňata vypadat v dospělosti a její chování vám napoví dost o budoucí povaze štěňat. Jen silná a zdravá fena dává silné a zdravé štěňata. V množírně bude z těchto důvodů matka pravděpodobně oddělena a uvidíte ji, jen když na tom budete vysloveně trvat.

Otec je velká neznámá nebo je tu jeden otec pro všechny

Povaha a temperament otce také ovlivňuje povahu a temperament štěňat. Měli byste poznat i jeho, abyste si udělali ucelenou představu. Zejména, když si kupujete psího kluka. Otec štěňat vám může být předkládán jako nepodstatná záležitost a možná neuvidíte ani jeho fotku (je taky otázkou, jestli na fotce je opravdu on). Druhou možností je, že má množitel jednoho psa a více fen stejného plemene, aby nemusel každou chvíli shánět nového krycího psa. Je to velice praktický model.

Množitel šetří na jídle

Levné granule, jídlo od stolu nebo různé podřadné dobrůtky jako přilepšení. Štěňata jsou krmena z jedné velké misky, takže není kontrola nad tím, které kolik sní. Mají jen jednu nebo několik denních dávek, takže jsou rozestupy mezi jídly moc velké a štěňata mají neustále hlad. Pak jedí hltavě, případně o jídlo soupeří a chovají se k sobě agresivně.

Byla štěňata kojena? Mají kontakt s matkou?

Štěňata by měla být kojena co nejdéle. I v době odběru (ideálně ve věku 8 týdnů) si ještě ráda dopřejí mateřské mléko, pokud jim to matka dovolí. Kontakt s matkou je velice důležitý pro jejich vývoj. Někdy množitelé štěňata schválně oddělují i několik týdnů předem, aby si zvykla být bez matky. Je to zbytečné a navíc nefunkční! Mnohem lépe se vyvíjí štěně, které se dostatečně nasytilo přítomnosti matky a z jejího náručí přechází do náruče nových majitelů. Matka by měla mít trvalý přístup ke štěňatům, ale taky místo, kam za ní štěňata nemůžou a ona si tam může odpočinout.

Jak se psi k sobě chovají?

Pokud je u množitele více psů, všímejte si, jak se chovají k sobě navzájem a jak se chovají ke štěňatům. Je to ukázka toho, jak se bude v budoucnu ke psům chovat i vaše štěně.

V dalším článku se podíváme na to, jak poznat zanedbané štěně.

Přejít nahoru