Pes kouká na kluka na koloběžce a říká si: "Kolem mě neprojdeš, chlapečku!". Chystá se zaútočit.

PES ŠTĚKÁ, KDY MÁM ZAREAGOVAT?

Štěkání a lovení všeho, co se hýbe a dělá hluk, je častým problémem psů. Dnes se podíváme na to, jak zastavit štěkání na děti, kola a koloběžky.

Najděte spouštěč štěkání

Co přesně spouští štěkání vašeho psa? To je první věc, nad kterou byste se měli zamyslet. Pak dokážete předvídat lépe jeho chování a štěkání předejít. Nejčastější spouštěče jsou hlučnost, typ zvuku, rychlost, směr jízdy, vzdálenost od psa a taky moment překvapení. Pes bude pravděpodobně reagovat na hlučnou koloběžku, která se rychle blíží jeho směrem nebo ho náhle a nečekaně překvapí. Čím blíž koloběžka je, tím silněji bude pes reagovat.

Zvolte správný moment

Není jedno, kdy zasáhnete. Při tréninku rozlišuji tři typy situací, dle obtížnosti a reakce psa. Nazvala jsem je podle semaforu: zelená, oranžová a červená. V zelené je pes v klidu a nereaguje, tj. neštěká a nevybíhá za koloběžkou. Je schopný věnovat vám pozornost, případně plnit povely a vezme si od vás nabízené pamlsky. Pokud vidíte, že se k vám blíží dítě na koloběžce, můžete psa na to upozornit a vzít ho stranou, aby měl prostor. Můžete tak psa na situaci připravit. V oranžové si pes všiml přijíždějící koloběžku a přemýšlí, co udělá. To je moment, který nás zajímá a kdy je správný čas zasáhnout. Nejúčinnější je ovlivnit myšlení psa, a tak nevhodnému chování předejít. Pokud pes začne štěkat, dostáváte se do červené. Pes vyjíždí po koloběžce, je mimo a ztrácí nad sebou kontrolu. Nereaguje na zákazy a povely, nemá zájem o pamlsky a nepomáhají ani tresty. Uklidní se, až když koloběžka odejde.

Zuzana Važanová

Autorka kurzů, blogu a trenérka psů

Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.

Přejít nahoru