Bílé roztomilé štěně drží v pusince rozkvetlou větvičku. Je to chytré štěně!

CO OVLIVŇUJE UČENLIVOST ŠTĚNĚTE?

Výkony a učenlivost se liší jak u různých plemen, tak u jednotlivých psů v rámci plemene, ale i u štěňat v jednom vrhu. Dnes se podíváme na faktory, které ovlivňují učenlivost štěněte od početí do věku 8 týdnů.

Povaha štěněte

Rozeznáváme čtyři typy povah –  cholerik, sangvinik, flegmatik a melancholik. Ve vrhu štěňat jsou většinou zastoupeny všechny povahy. Pokud hledáte veselé, přátelské, pohodové a zároveň učenlivé, hravé a spolupracující štěně, vyberte si sangvinika. Jsou to nejlepší pracanti, milují trénink a učení. Povaha štěněte se dá rozeznat už ve věku 4 týdny, a to u hry se sourozenci, při příchodu nového člověka, zkoumání nových předmětů a situací, při manipulaci se štěnětem, během krmení a taky podle chování vůči matce. Ve věku 6-8 týdnů jsou povaha i chování štěňat dokonale čitelné, a tak si můžete vybrat štěně, které se k vám hodí nejlépe.

Vlastnosti daného plemene

Mezi plemeny jsou samozřejmě výrazné rozdíly. Borderkolie a anglický bulldog spolu rozhodně v učenlivosti a pracovitosti soutěžit nemůžou. Pokud chcete psa na práci nebo na sport, který se lehce učí a dokáže se toho naučit opravdu hodně, vybírejte mezi pracovními, loveckými a ovčáckými plemeny nebo si pořiďte teriéra. Tito psi byli vyšlechtěni na práci, mají o učení vysoký zájem a vysloveně ho potřebují. Dobře spolupracují a učí se rychle.

Povaha a temperament rodičů

Štěně svou pracovitost, učenlivost, ale i třeba ochotu spolupracovat, dědí po svých rodičích. Pamatujte, že povahové rysy se dědí. Bázliví rodiče dávají bázlivá štěňata, agresivní rodiče dávají agresivní štěňata, flegmatičtí rodiče dávají flegmatická štěňata a učenliví rodiče dávají učenlivá štěňata. Proto si při koupi štěněte jako první prohlédněte rodiče (osobně uvidíte patrně jenom matku). Otec se sice na štěňatech podílel jen chvilku, ale i tak silně ovlivní povahy i chování štěňat. Matka je velice důležitá. Jen vyrovnaná, přátelská a dobře socializovaná matka může vychovat zdravá, klidná a zvídavá štěňata, která je radost si koupit!

Podněty a výchova u chovatele

Dalším důležitým faktorem při utváření povahy štěňat je včasná socializace na člověka. Dobrý chovatel se o štěňata zajímá – hladí je, bere si je do náruče, hraje si s nimi, vodí k nim návštěvy. Štěňata si díky tomu vytvoří silnou pozitivní vazbu na člověka. Pak je pro ně samotná lidská pozornost a kontakt s člověkem výbornou motivací k učení se. Pro takové štěně je pohlazení a pochvala hodnotnou odměnou.

U chovatele by se měla štěňata postupně seznamovat s okolním prostředím a zvykat si na nové neznámé podněty. Probouzí se tak jejich zvědavost, odvaha riskovat a prozkoumávat neznámé. Učí se, jak se v různých situacích chovat. Pokud se s novým objektem dá hrát, štěňata zkouší lovení, souboje o vlastnictví se sourozenci, a přitom se neuvěřitelně rozvíjí jejich inteligence a kladný vztah k novým zajímavým situacím. Takové štěně se pak těší na každé nové dobrodružství, chce zkoušet a prozkoumávat, co určitě oceníte v běžném životě i na tréninku.

Již u chovatele se štěňata můžou naučit reagovat na první povely. Bez problémů se naučí přivolání, reagovat na jméno nebo respektovat zákazové povely. Měla by se také naučit chodit na podložku nebo se venčit venku na trávníku. To je skvělý start do budoucna!

Zuzana Važanová

Autorka kurzů, blogu a trenérka psů

Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.

Přejít nahoru