KDY ŠTĚNĚ KOUPIT?
Ideální čas ke koupi štěněte je mezi 8 – 9 týdnem věku, kdy je štěně psychicky i fyzicky ideálně připraveno na přechod do nového domova:
- matka již štěňata nekojí
- jsou zvyklá na granule
- jsou samostatná a zvídavá a těší se na nové zážitky a dobrodružství
- ideální čas pro navázání kontaktu a trvalé vazby na nové majitele
- je krásně vidět povaha a temperament štěňat
Nedoporučuji kupovat štěně mladší než 6 týdnů nebo starší než 4 měsíce, pokud bylo drženo jenom v bytě nebo na zahradě a nikdo se mu nevěnoval.
ŠTĚNĚ MLADŠÍ 6 TÝDNŮ
Včasné odebrání od matky způsobuje bázlivost, lekavost a příliš submisivní chování, štěně se upne na majitele a jen těžko se učí zůstat samo. Takové štěně si ucvrkává, když ho pohladíte nebo na něj mluvíte. Krčí se před vámi i při kontaktu se psy. Je plaché, bojí se hlasitých zvuků a neznámých situací. Často štěká, když se něčeho lekne. Socializace probíhá pomalu a štěně vyžaduje jemnou a trpělivou výchovu. Náprava spočívá zejména v obnovení důvěry, dobré socializaci a budování zdravé sebedůvěry.
ŠTĚNĚ STARŠÍ 4 MĚSÍCŮ
Pokud si berete starší štěně, dbejte na to, aby bylo dobře socializované, mělo návyk na čistotu, reagovalo alespoň na zavolání a mělo dobrý vztah s chovateli. Můžete tak získat kvalitní odrostlé štěně s dobrými základy.
Horší případ ale je, pokud štěně chovateli zbylo a nikdo se mu nevěnoval. Štěně je zavřeno v kotci, aby nepřekáželo. Schází mu kontakt se psy, není konfrontováno s okolním světem a jeho schopnost učit se nikdo nerozvíjí. Prošvihne vzácný čas socializace a ideální čas pro vytvoření pevného pouta na nové majitele.
Následky takovéto izolace mohou být :
- slabý kontakt na majitele, tj. štěně ignoruje, utíká a o výcvik nemá zájem
- pes je lekavý a v rušném prostředí bojácný
- déle mu trvá, než si na cokoliv zvykne
- agresivita ze strachu vůči cizím psům jako následek izolace
- horší schopnost učit se
- upevněny zlozvyky
JAK POZNAT ŠPATNÝ CHOV :
Varovnými znaky jsou špína, smrad a zanedbaní psi v kotcích nebo v klecích, velké množství psů nebo feny různých plemen určeny jenom na chov.
- chovatel Vám nechce ukázat matku štěňat – ta většinou nevypadá dobře nebo je bázlivá či agresivní (agresivní, bázlivá nebo lekavá matka přenáší svou povahu na štěňata)
- štěňata jsou trvale oddělena od matky (v koupelně, ve sklepě, garáži, v kotci a pod.)
- štěňata se bojí, uhýbají před rukou, utíkají před Vámi nebo před chovatelem
- štěňata mají matnou srst, špinavé uši, oči nebo oblast konečníku, mají lupy, průjem nebo parazity
- chovatele obtěžuje, že se chcete přijít na štěňata podívat víckrát, abyste viděli, jak štěně roste a navázali s ním kontakt, ještě než si ho odnesete domů
- chovatel trvá na tom, že Vám štěně přiveze a předá Vám ho někde u pumpy nebo na parkovišti supermarketu – nechce, abyste viděli matku štěňat a podmínky chovu
- chce po Vás podepsat smlouvu, kde se zbavuje finanční zodpovědnosti za případnou smrt nebo nemoc štěněte
- v podstatě se nezajímá, kdo jste a co máte se štěnětem v plánu, jaké máte pro chov psa podmínky
- vnucuje Vám štěně již do jeho 5 týdnů – chce se ho rychle zbavit – nebo Vám o věku štěňat lže
- krmí nekvalitně – piškotami, chlebem, levnými granulemi
JAK POZNAT DOBRÝ CHOV :
Dobrý chovatel se zajímá, kdo jste a jak budete o štěně pečovat. Štěňata si vypiplal a chce, aby se dostali do dobrých rukou.
Ukáže Vám matku a místo, kde štěňata vyrůstají. Štěňata mají přístup k matce, dostatečný výběh a kvalitní stravu. Vypadají zdravě – mají lesklou srst, čisté oči, uši a prdelku a voní po medu. Jsou aktivní, hravá a zvídavá. K chovateli i k návštěvám se chovají přátelsky. Dobře a ráda jedí. Matka je starostlivá a neagresivní.
PAMATUJTE :
Dominantní rodiče dávají dominantní štěňata, bázliví rodiče dávají bázlivá štěňata, aktivní rodiče dávají aktivní štěňata a klidní rodiče dávají klidná štěňata – a samozřejmě agresivní rodiče dávají agresivní štěňata.
Povaha i vzhled se dědí. Pozorujte matku a ptejte se na povahu otce štěňat a zjistíte, co Vám za pár měsíců vyroste doma.
Pro štěně dostanete od chovatele balení granulí, na které je štěně zvyklé, očkovací průkaz a nějaký dárek navíc. Pokud chovatel chce podepsat kupní smlouvu, spíš trvá na právu odkoupit štěně v případě, že se o něj nebudete dobře starat nebo na předkupním právu, pokud byste chtěli jednou štěně prodat. Chrání se tak před tím, aby se štěně z jeho chovu dostalo do zlých rukou. Chovatel se i po prodeji nadále zajímá, jak se štěněti daří a zda-li prospívá. Pokud máte dotazy, rád Vám odpoví.
Tak přeji šťastnou ruku při výběru a mnoho radosti při výchově Vašeho štěňátka!
Zuzana Važanová