OŠETŘENÍ SE SOUHLASEM

Proč se štěňata brání ošetření?

Nechat na sebe sahat není pro štěňata vůbec přirozené a logicky se tomu brání. V přírodě jim nikdo nebude čistit zuby a uši, česat je nebo jim ošetřovat zranění. Štěňata na ošetřování zvykáme postupně metodou „manipulace se souhlasem“. Je založena na tom, že štěně díky konkrétnímu povelu ví, co s ním budete dělat a za spolupráci je odměněno. Díky tomu vám dá k němu souhlas!

Co je ošetření se souhlasem?

První díl seriálu ukazuje, jak celý postup funguje a jak si poradit se štěnětem, které se bojí nebo se ošetření jenom učí. Štěně naučíme dobrovolně spolupracovat při ošetření.

Co když se štěně brání?

Štěně má vždy důvod, proč nechce spolupracovat nebo pokračovat v tréninku ošetření. Podívejme se na to, jaké jsou základní příčiny odmítání ošetření a jak si s tím poradit.

Jak se zbavit pamlsků?

Štěně dlouhou dobu potřebuje dostávat za svoji práci odměny, aby mělo důvod spolupracovat a kompenzovali jste mu námahu a nutné nepohodlí. Teď si ukážeme postup, jak se pamlsků postupně zbavit.

Jezevčík leží a má velké uši. Naučíme ho nechat si uši dobrovolně vyčistit.

Čištění uší psa

Štěně se přirozeně brání čištění uší nebo dokonce kapání léků do uší. Je to pro něj nepřirozené a v případě nemoci i bolestivé. My ho ale naučíme ochotně spolupracovat!

Psí zuby je nutné pravidelně čistit. Tady je celý postup.

Čištění zubů psa

Proč se štěňata brání čištění zubů? Je to pro ně nepřirozené. V přírodě asi neuvidíte dospělého psa, jak čistí nějakému štěněti zuby nebo mu prozkoumává tlamu. 

Štěně učíme nechat si v klidu ostříhat drápky.

Stříhání drápků

Štěně uhýbá tlapkou, kouše vás do ruky nebo dokonce olizuje nůžky? Abyste mu drápky mohli ostříhat, potřebujete, aby s tlapkou nehýbalo, a hlavně nedávalo k nůžkám jazyk.

Basenji má nasazený oranžový plastový náhubek.

Náhubek

Štěně si zvykne na náhubek v několika krocích. Při tréninku si štěně náhubek nasazuje ochotně samo, protože chce získat hodnotný pamlsek, který mu za to nabízíte.

Přejít nahoru