SEZNAMUJEME DVA PSY

Proč je dobré věnovat seznámení psů pozornost?

První seznámení dvou psů je velice důležité. Vytváříte základy budoucího přátelství či nepřátelství. Hned na začátku nastavte vzájemné hranice, pravidla a hierarchii. Nenechte psy, aby situaci museli řešit sami, vyřešte to za ně vy!

Proč jsem návod psala?

Psala jsem ho na míru pro pána a paní, kteří měli každý svého pejska a chtěli se k sobě nastěhovat. Zatímco oni se nejdřív seznámili, a až když viděli, že si rozumí, sestěhovali se k sobě, s pejsky to udělali opačně.

Jaké psy seznamujete?

Povaha, věk, pohlaví, zdravotní stav, plemeno, temperament, výchova, zkušenosti se psy a socializace. To vše ovlivňuje, jak se k sobě budou vaši psi chovat. Je mnoho důvodů, proč se psi nechtějí seznámit.

Seznamte je venku

Na prvním setkání záleží, nastavují se pravidla, hierarchie a vzniká nový vztah. Dá se toho hodně pokazit, a to pak ovlivní další soužití psů. Podívejme se, co by se na prvním setkání dělat nemělo a jak to má vypadat správně.

První návštěva

Po úspěšném seznámení venku je čas vzít psy domů. V prvním díle jsme si řekli, jak by mělo proběhnout první setkání dvou cizích psů, kteří o seznámení moc nestojí. Dnes se podíváme na to, jak by měl vypadat příchod cizího psa k vám domů. 

Bydlíme spolu

Přichází na řadu dlouhodobé bydlení a je na čase ujasnit si pravidla každodenního života. Je důležité, aby pravidla byla konzistentní. Na pravidlech se ideálně dohodněte ještě před prvním setkáním psů.

Základní pravidla

Teď se podíváme podrobněji na věci, které vám můžou dělat v dlouhodobém spolubydlení starosti. Jak řešit běžné problémy, jak tyto situace vidí psi a jak by jste měli správně postupovat. 

Jak reagovat na chyby?

Je samozřejmé, že ne vždy půjde vše podle vašich představ a plánů. Psi mají mnoho důvodů chovat se nevhodně nebo vyvolávat konflikty. Pojďme si ukázat, jak na to správně reagovat! 

Hierarchie v rodině

Stálá hierarchie je pro psy základní životní potřebou. Pokud není jasné, kdo smečku vede a na jaké pozici se konkrétní pes nachází, dochází neustále k poměřování sil a k soubojům, aby se uspořádání smečky ujasnilo.

Zvýhodňujte domácího psa

V prvních týdnech by měli být zvýhodněni domácí pes a majitel. Ze začátku je dobré dodržet pravidlo, že domácí pes je v hierarchii nad novým psem. Je doma a má tedy nárok být upřednostňován na „svém“ území.

Příčiny konfliktů

Konfliktům se můžete vyhnout, pokud dodržíte jednoduchá pravidla: nenechte psy soupeřit o zdroje, prvenství a vaši pozornost. Buďte ve vůdčí pozici a udržujte nastavenou hierarchii mezi psy! 

Trénink se 2 psy

Dnešní cvičení slouží na upevnění vašeho vůdcovství a nacvičení konfliktních situací. Dominantní pes se učí, že hlavní slovo máte vy a můžete upřednostnit podřízeného psa. 

Shrnutí (tabulka)

V závěrečném článku si shrneme všechno, co jsme si v jednotlivých článcích říkali o seznamování a spolužití dvou psů. Hezký, stručný a přehledný seznam toho, co je špatně a co správně.

Přejít nahoru