Bílé roztomilé štěně drží v pusince rozkvetlou větvičku. Je to chytré štěně!

JAK MŮŽETE OVLIVNIT UČENLIVOST ŠTĚNĚTE?

Domů jste si přinesli štěně, které se k vám povahově a temperamentem dokonale hodí, má zdravé rodiče a bylo u chovatele dobře socializované. Teď můžete v zvyšování potenciálu a inteligence štěněte pokračovat vy!

Dobrá socializace

V socializaci pokračujete u vás, a to od prvního dne až do puberty. Štěně si zvyká na okolí, poznává mnoho nového a učí se na to správně reagovat. Štěně, které neustále hlídá své okolí, je pořád ve střehu a leká se každého pohybu či zvuku, nebude ochotné věnovat svou pozornost tréninku. Aby bylo schopné se učit a pracovat v různém prostředí, musí se naučit být v pohodě, a to téměř kdekoliv. Až když má vyřešené okolí a svou bezpečnost, může se soustředit na učení.

Každodenní trénink, ideálně od prvního dne

Schopnost učit se musíte udržovat a rozvíjet. Pokud si koupíte štěně se skvělými předpoklady, ale pak se mu půl roku nevěnujete (ať si užije dětství), ztratí své schopnosti a o učení přestane mít zájem. Trénujte proto denně po celý první rok. Začněte s jednoduchými pravidly, povely a zákazy. Postupně přidávejte další úkoly, ztěžujte podmínky a přidávejte rušivé prvky. Pokud někde vidíte perfektně vycvičeného psa, je to většinou výsledek každodenního tréninku po dobu několik měsíců.

Pamatujte – štěně se učí, i když netrénujete. Celý den vás pozoruje a všímá si každé vaší reakce. Pokud tolerujete neposlušnost a drobné problémy u malého štěněte, s přibývajícím věkem se to jenom zhorší. Štěně si lehce vytvoří spousty zlozvyků, pokud mu neukážete, co přesně po něm chcete a jaké chování je pro vás to správné. Nastavujte mu od začátku hranice a učte ho, jak se má chovat.

Pozitivní vztah k tréninku

Pokud chcete, aby štěně trénink a poslušnost milovalo, trénujte tak, aby se mu to líbilo. Jak jednoduché! Dnes jsou výcvikové metody na vysoké úrovni, dává se důraz na spolupráci, motivaci, radost psa při práci. Učíme se, jak psa správně odměňovat a komunikovat s ním, a tak minimalizovat konflikty a tresty. Trénink může být hra a zábava, a to pro obě strany. Je ale zároveň pracný a výcvik psa vám pravděpodobně zabere celý první rok jeho života. Ale výsledek stojí za to. Nastudujte si moderní výcvikové postupy a trénujte své štěně pozitivně a chytře!

Správná hierarchie, štěně vás respektuje

Posledním bodem je hierarchie a správné zařazení štěněte ve vaší rodině. Aby vás štěně respektovalo, následovalo a poslouchalo, musí být v hierarchii níž než vy a vnímat vás ideálně jako vůdce smečky. Psi poslouchají jenom toho, koho uznávají jako silnějšího, chytřejšího, zkušenějšího, sebevědomějšího a průbojnějšího. Když je s vámi ještě k tomu sranda, štěně vás bude zbožňovat! Pokud se chcete stát takovýmto majitelem, doporučuji vám kurz Jak se stát vůdcem smečky.

Zuzana Važanová

Autorka kurzů, blogu a trenérka psů

Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.

Přejít nahoru