Povahy psů
U psů rozeznáváme čtyři základní povahy. Váš pes je pravděpodobně kombinací dvou z nich. Dnes si povíme, jak poznáte, jakou povahu má.
Hlavními posuzovanými faktory jsou schopnost a ochota psa učit se, rychlost učení, rychlost zapomínání naučeného a temperament, tj. potřeba fyzické a psychické zátěže.
Sangvinik
Sangvinik je povaha aktivní a vyrovnaná. Je veselý, hravý, aktivní, inteligentní, velmi rychlý, věčně pozitivně naladěný, okamžitě připravený k akci, lehký, sportovní typ. Rád a rychle se učí, ale taky se velice rychle zkazí. Je důležité, s kým se kamarádí, protože ho to ovlivňuje, pozitivně i negativně. Chyby ve výcviku nebo ve výchově ale taky velice rychle napravíte. Velmi tvárný pes, vhodný na různé typy výcviku nebo psích sportů. Je velmi ochotný vám vyjít vstříc a udělat vám radost. Má obrovskou kapacitu a dokáže se toho naučit opravdu hodně. Skvělý společník na výlety, umí být aktivní i odpočívat. Je zvídavý a náročný na podněty, nové zážitky, zábavu, hru, zábavný a intenzivní trénink. Jeho aktivita může být pro někoho obtěžující. Je vhodný spíš pro aktivní majitele. Miluje společnost lidí i psů, snadno si dělá kamarády. Konfliktům se raději vyhne, klidně se i podřídí, pokud to zabere, ale nebojí se.
Na podněty reaguje rychle. Rád řeší rébusy a plní úkoly. Nemá problém plnit povel opakovaně. Je lehce motivovatelný na pamlsky nebo hračku. Většinou skvěle a ochotně aportuje. Vaše pochvala a ocenění je pro něj velmi hodnotné. Je psychicky odolný, lehce se přizpůsobuje, změny i nové prostředí zvládá dobře. Kam jdete vy, jde i on. Ale zvládá i samotu, pokud je na to naučený. Bez problémů ho můžete nechat u někoho na hlídání, protože má velkou důvěru k vám i k lidem. K životu přistupuje optimisticky a nechá se lehce vést.
Ocení sebejistého majitele, který ví, co chce a dokáže psovi vytvořit zajímavý a aktivní život. Dokáže se vypořádat i se slabším majitelem, nemá problém poslouchat i děti. Pokud je to nutné, dokáže převzít vůdcovství a rozhodování, ale dělá to hravou formou. Nemá potřebu se chovat agresivně nebo majetnicky. Využívá spíš svou veselou a sympatickou povahu. Lehce si vás svou roztomilostí a inteligencí omotá kolem prstu.
veselý bystrý společník, kdykoliv připravený hrát si
asi nejideálnější temperament – velice rychle se učí a když už se něco naučí, tak to nezapomene. Lehce se dá vychovat, dobře vychází s lidmi i zvířaty, velice přátelský a kontaktní. Ideální k dětem. Potřebuje hodně pohybu a hry, uvítá základní výcvik i různé psí sporty. Je výborný aportér! Nemůžete ho ale nechat celý den doma nebo nechodit na výlety. Miluje, když ho vezmete na procházku a do lesa, ale také třeba do města a do kavárny. Vítá návštěvy a pravděpodobně jim nosí celý čas míčky nebo se k někomu aspoň přitulí a užívá si .
výhody : i když došlo k chybám ve výchově nebo ve výcviku, lehce se dá napravit
nevýhody : asi žádné. není vhodný pro klidné, pohodlné lidi 🙂
Cholerik
rychlé reakce na podněty, ale problém uklidnit se
Psy cholerické povahy se lehce rozdráždí a reagují ihned štěkotem nebo zvýšenou fyzickou aktivitou – skáčou, vrhají se na všechno, táhnou na vodítku a jsou celkově neklidní, pořád ve střehu. Jsou dominantní a neradi se podřizují. Mají sklon ke konfliktům s jinými psy i s lidmi.
Jsou mimořádně bystří a nic jim neunikne. Hledají podněty, které by zaměstnaly jejich neklidnou mysl. Jsou ohromně vytrvalí, pracují s vysokým nasazením a neleknou se žádné překážky. Proto jsou ideální pro práci v těžkých podmínkách a pro psychicky náročné úkoly. Nesnesou nečinnost.
Tito psy jsou rozhodně nároční a nejsou vhodní pro začátečníka. Ocení rozhodného psovoda, který je dokáže vést a usměrňovat jejich divoký temperament. Nepodřídí se jen tak někomu. Nutně potřebují fyzický pohyb, dobrou socializaci a psychickou i fyzickou práci.
U nedůsledného psovoda nebo při nevhodném výcviku mají sklony k agresi – potlačování jejich temperamentu nebo trestání nevede k úspěchu!
pro koho je vhodný – rozhodný, dominantní a velmi aktivní člověk
nevhodný – do rodiny s dětmi, pro submisivní majitele a pro ty, co nemají čas
Flegmatik
pomalu se učí, velmi rychle jde do útlumu
ideální pro klidné, pohodlné lidi – je to takový mazel, co vám udělá radost. Nepotřebuje moc pohybu ani práce, sám se pohybuje celkem pomalu již jako štěně. Rád si schrupne a miluje pohovky, místečko na sluníčku a drbání za ušima!
výhody : pro starší lidi nebo do rodiny s dětmi jako stvořený 🙂
nevýhody : určitě není pro vás, pokud chcete pracovního psa nebo parťáka na kolo, agility apod.
Melancholik
Melancholik je povaha slabá a nevyrovnaná. Jsou to velice citliví psi, kteří hledají oporu ve svém majiteli, stabilním prostředí a stereotypech. Mají rádi malý stálý okruh lidí i psů, u kterých vědí, co můžou očekávat. Nemají rádi změny, novinky, náhlé narušení jejich režimu či osobního prostoru. Vyhledávají klidná místa, kde můžou být sami nebo se svými blízkými. Chtějí mít přehled o situaci nebo vidět celý prostor, aby mohli včas prchnout před nebezpečím či obtěžováním. Jsou velice vděční za majitele, který jim tohle všechno zabezpečí a umí psovi kdekoliv vytvořit bezpečný prostor. Pes pak nemusí všechno řešit sám. Je to pes, který se rychle přetíží a unaví. Pak může reagovat přehnaně a agresivně i na zdánlivě bezvýznamné situace a podněty. Je mu lépe mimo město, nemá rád hlučné přeplněné místa a není úplně vhodný na soutěže. Je skvělý společník do přírody a pro klidné majitele. Pokud jste introvert a samotář, který má kolem sebe menší okruh přátel a rodiny, máte rádi stereotypní, pohodový život, jste vyrovnaná povaha a nemáte velké sportovní ambice, je melancholik skvělý pes pro vás! Bude věrný a oddaný, a bude vás milovat víc než svůj život.
Melancholik se učí rád, ale není tak rychlý jako sangvinik. Pokud se mu nedaří přijít na to, co chcete, vzdává to nebo propadá panice. Vypadá smutně a nešťastně, často se mu dělají na čele vrásky. Na první pohled může vyvolávat lítost, ale to je to poslední, co potřebuje. Mnohem víc mu pomůže podpora a důvěra, trpělivé učení různých situací, které mu dělají problém. Má rád klidné, asertivní a pozitivní lidi.
Mezi psy má pár přátel, většinou z dětství. Nemá zájem o nové psy, raději se jim vyhne. Na prudké přibíhání nebo divoké psy reaguje přehnaným podřízením, často si i ucvrkne. Ostatní psy totiž vidí dost nereálně, jako přehnaně silné a nebezpečné. Většinou to ale není. On si ale v hlavě představuje katastrofické scénáře. Sám sebe totiž vidí jako slabého, bezbranného a snadno zranitelného. Sám by se jinému psovi neodvážil konkurovat. Pokud podřízení nefunguje, volí agresivní chování, kterým chce jiné psy zastrašit a odehnat. Napadení jiným psem je pro jeho psychiku fatální a má velmi negativní dopad na jeho vztah ke psům. Proto potřebuje majitele, který jeho povaze a potřebám rozumí a zabezpečí mu klid a prostor. Pes čerpá sebejistotu od majitele. Melancholika nemůžete něco odnaučit fyzickými tresty nebo křičením. Vnímá to jako narušení důvěry k vám, může se vás začít bát.
pomalu se učí a velice rychle zapomíná
No, co dodat? jsou to ti pejsci se smutnýma očima a lehce ustrašenou povahou. Nemají daleko k útěku, lehce se leknou a nemají rádi, když na ně sahají cizí ruce. Budou vyžadovat zvýšenou starostlivost už jako štěňata, jemné zacházení a dobrou socializaci. Pokud jste starostliví, rádi hýčkáte a ochraňujete své miláčky, směle do toho! Dostanete věrného společníka, který se Vás bude držet a milovat Vás celý život.
výhody : nízké nároky na pohyb
nevýhody : lehce labilní psychika, nevhodný na práci v těžkých podmínkách a na rychlé sporty
Zuzana Važanová
Jsem trenérkou psů už 15 let. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, nebo problémovým chováním dospělých psů.