JAK NAUČIT ŠTĚNĚ NECHAT SI VYČISTIT UŠI?
Štěňata se přirozeně brání čištění uší nebo dokonce kapání léků. Je to pro ně nepřirozené. V přírodě asi neuvidíte dospělého psa, jak čistí nějakému štěněti uši nebo mu aplikuje olejíček. Štěňata sahání na uši vnímají buď jako výzvu ke hře, nebo se začnou bránit, chňapat po vás a vrčet. Vaším prvním úkolem je tedy překonat přirozený odpor štěněte a přesvědčit ho, že se mu vyplatí spolupracovat s vámi.
Postup
Prvním krokem je seznámit štěně s tréninkem a přesvědčit ho o výhodách spolupráce. Začněte používat povel „Uši!“. Naučte štěně, že po vyslovení tohoto povelu může získat pamlsek, pokud si nechá sáhnout na ouška. Jakmile pochopí tento princip, získáte jeho souhlas s manipulací a ošetřováním. Další trénink pak probíhá jako dobrovolná spolupráce a můžete přistoupit k dalším, náročnějším krokům.
1. Ukažte štěněti pamlsek.
Nesmí vám ho brát, může ho ale okusovat. Štěně tak vidí, co získá, pokud bude spolupracovat. Mějte něco, co opravdu ocení. Bude pak ochotné překonat strach a diskomfort.
2. Vyslovte povel „Uši!“
Nebo jiný povel, který chcete používat. Tento povel štěněti říká, že bude následovat trénink doteků na ucho. Povel je vždy první, až pak následuje pohyb rukou!
3. Pohlaďte štěně ze strany po uchu.
Pokud štěně uhýbá, zpomalte pohyb ruky nebo udělejte jen velice jemný dotek. Pohlazení je zatím krátké, nesnažte se štěně moc přetěžovat. Nakonec se vám alespoň jemný dotek musí podařit.
4. Dejte štěněti pamlsek.
Pro štěně je důležité vědět, že pamlsek získá až po skončení manipulace (doteku). Tedy až po zvládnutí celého úkolu. Pamlsek je odměnou za vykonanou práci a překonání strachu.
5. Získali jste souhlas štěněte.
Štěně vidí, že se mu nic hrozného nestalo a za malý výkon získá lahodný pamlsek. A to se oplatí! Získali jste jeho souhlas a podpořili jste jeho pozitivní vztah k tréninku čištění uší.
6. Zopakujte párkrát stejný dotek.
Dobře vše procvičte, aby si štěně zvyklo a vůbec se doteku nebránilo. Cvičení ukončete, když to štěněti jde hezky a spolupracuje. Použijte ukončovací povel „Stačí!“ nebo „Konec!“. Štěně tak ví, že skončil trénink i možnost získat další pamlsky. Pokud ho trénink bavil, bude se těšit na pokračování.
7. Zkuste něco náročnější.
Pokud štěně ochotně zvládá dotek na ucho, v dalším kroku přidejte nový úkon, např. zvedání a prohmatávání ucha, dotýkání se vnitřní strany ucha, přikládání flaštičky s lékem k uchu nebo doteky vatovým tamponem. Postupně se štěně naučí zvládat kompletní ošetření, čištění uší nebo kapání léku do ucha.
Co dělat, když štěně odchází nebo odmítá trénink?
Jednou z podmínek úspěchu je, že štěně nemůže cvičení odmítnout nebo odejít, kdykoliv se mu zachce. Jako motivaci používejte hodnotné pamlsky, které jsou pro štěně velice lákavé. Ale ani to není vždy dostačující! V takovém případě můžete dát štěně na vodítko, aby nemohlo odejít pryč. Vodítko přistupte nohou, tak budete mít ruce volné a můžete se plně soustředit na trénink. Vodítko by mělo být jemně povolené, nesmíte štěně tahat. Štěně tak má k dispozici prostor kolem vás, ale nemůže odejít úplně.
Pokud štěněti trénink jde a ochotně spolupracuje, ale najednou se začalo bránit, zamyslete se nad příčinami. Možná jste postupovali příliš rychle a přeskočili některý krok. Můžete se vrátit k předchozímu kroku a znovu získat důvěru štěněte. Nebo dejte štěněti chvíli pauzu, pohrajte si s ním, a pak se k tréninku vraťte. Případně zkuste jiné odměny, které štěně namotivují.