JAK NAUČIT ŠTĚNĚ NECHAT SI VYČISTIT ZUBY?
Proč se štěňata brání čištění zubů?
Štěňata se přirozeně brání čištění zubů a dotekům na dásně a zuby. Je to pro ně nepřirozené. V přírodě asi neuvidíte dospělého psa, jak čistí nějakému štěněti zuby nebo mu prozkoumává tlamu. Štěňata sahání do tlamy vnímají buď jako výzvu ke hře, nebo se začnou bránit, chňapat po vás a vrčet. Vaším prvním úkolem je tedy překonat přirozený odpor štěněte a přesvědčit ho, že se mu vyplatí spolupracovat s vámi.
1. Získejte souhlas štěněte
Prvním krokem je seznámit štěně s tréninkem a přesvědčit ho o výhodách spolupráce. Začněte používat povel „Zuby!“. Naučte štěně, že po vyslovení tohoto povelu může získat pamlsek, pokud si nechá sáhnout na tlamu. Jakmile pochopí tento princip, získáte jeho souhlas s manipulací a ošetřováním. Další trénink pak probíhá jako dobrovolná spolupráce a můžete přistoupit k dalším, náročnějším krokům.
https://www.youtube.com/embed/y-u8FCanvdo?feature=oembedPovel „Zuby!“ štěně informuje, že bude následovat trénink čištění zubů. Ví tedy, co ho čeká a může se na to připravit. Není pak překvapené, když na něj saháte. Je to podobné jako u zubaře. Taky se cítíte lépe, když předem víte, jaké zákroky vás čekají.
- Ukažte štěněti pamlsek (držte ho cca 10-15cm před jeho nosem). Nesmí vám ho brát, jen se na něj dívá. Štěněti ukazujete, co získá, pokud bude spolupracovat. Mějte něco, co opravdu ocení. Bude pak ochotné překonat strach a diskomfort.
- Vyslovte povel „Zuby!“ (nebo jiný povel, který chcete používat). Tento povel štěněti říká, že bude následovat trénink čištění zubů a ono se na to může psychicky připravit. Není pak překvapené, když se ho dotýkáte. Povel je vždy první, až pak následuje pohyb rukou!
- Pohlaďte štěně ze strany po tlamě. Pokud se brání, moc se soustředí na vaši ruku nebo doteky vnímá jako výzvu ke hře a kouše do vás, nechte ho celou dobu okusovat pamlsek. Pohlazení je zatím krátké, nesnažte se štěně moc přetěžovat.
- Dejte štěněti pamlsek. Pro štěně je důležité vědět, že pamlsek získá až po skončení manipulace (doteku), tedy až po zvládnutí celého úkolu.
- Získali jste souhlas štěněte. Vidí, že se mu nic hrozného neděje a za malý výkon získá lahodný pamlsek. A to se oplatí! Získali jste jeho souhlas a podpořili jste jeho pozitivní vztah k tréninku čištění zubů.
- Opakujte cvičení a dobře vše procvičte. Cvičení ukončete, když to štěněti jde a hezky spolupracuje. Použijte ukončovací povel, např. „Stačí!“ nebo „Konec!“. Štěně tak ví, že skončil trénink i možnost získat další pamlsky.
Jak naučit štěně, aby se na pamlsek jenom dívalo?
Jakmile štěně zvládá doteky, když okusuje pamlsek, naučte ho, že odteď se bude na pamlsek jen dívat. Pamlsek držte před ním a zabraňte mu v pokusech vzít si ho. Chvíli to bude zkoušet, ale určitě to nakonec pochopí. Postupně můžete pamlsek položit na zem nebo na mírně vyvýšené místo, kde na něj štěně celou dobu vidí a může tam směrovat svou pozornost. A vy máte obě ruce volné!
2. Doteky na dásně a zuby
Nejdřív zvykněte štěně na to, že se dotýkáte jeho zubů jen prstem vaší ruky. Pak si můžete na prst nanést trochu psí zubní pasty či speciálního olejíčku na čištění psích zubů, a čistit štěněti zuby tímto způsobem.
https://www.youtube.com/embed/M2byoaSXOP4?list=PL1Ss8_biR8MrFhbiwCM1-118zjhlGAQKwRemie je na čištění zubů zvyklá, trénink ji nedělá problémy. Ví, že si na pamlsek musí počkat a získá ho až po zvládnutí úkolu.
- Odkrývejte štěněti zuby, ale dejte pozor, abyste mu nezakrývali nos.
- Dotýkejte se předních zubů, procházejte prstem i po dásních.
- Prohmatejte zadní zuby, které jsou hůř dostupné.
- Po zvládnutí těchto kroků, vše zopakujte i s pastou pro psy či olejíčkem.
- Zvykejte štěně na otevírání tlamy, můžete použít jiný povel (např. „Otevři pusu!“).
VÝSLEDEK: Štěně se už vůbec nebrání dotekům, nechá si sahat do tlamy a můžete prstem procházet po zubech i dásních. Prodlužujete čas, po který je štěně ochotné nechat si na zuby sahat.
3. Zvykněte štěně na kartáček
Stejný postup zopakujte s kartáčkem na zuby. Ideální je projít opět pečlivě celý proces navykání krok po kroku. Zabere vám to jen chvilku, ale štěně má možnost postupně si na kartáček zvyknout. Pokud byste se vrhli rovnou na čištění, štěně by se mohlo leknout a začalo by se bránit. Může k vám a k manipulaci ztratit důvěru, co by vás zbytečně vrátilo zpátky na začátek.
https://www.youtube.com/embed/yuHZI5epu6k?feature=oembedRozdělte si vyčištění celého chrupu do více krátkých úseků a štěně průběžně odměňujte za zvládnutí jednotlivých kroků. Postupně dělejte cvičení delší, až se dostanete do bodu, kdy zvládnete pečlivě vyčistit všechny zuby naráz.
4. Přidejte zubní pastu nebo olejíček
Posledním krokem je přidat na kartáček zubní pastu pro psy nebo olejíček na čištění psích zubů. Dejte ho štěněti na začátku očichat, aby se seznámilo s jeho vůní a nebylo pak překvapené. Až pak začněte s čištěním zubů. Pokud jste ho používali už při tréninku doteků, štěně ho zná a je na něj zvyklé. Výsledkem celého tréninku je, že štěně krásně spolupracuje a nechá si vyčistit zuby kartáčkem i olejíčkem. Neutíká, nebrání se a neprotestuje proti dotekům a čištění. Ví, co ho čeká a je s tím v pohodě.
Doporučuji!
Na čištění zubů a dásní svého štěněte můžete použít olejíček od firmy Dokonalá láska. Mám s ním skvělé zkušenosti a psi ho dobře snášejí. Výrobek najdete na https://dokonalalaska.cz/laska-01-pro-zdrave-zuby-a-dasne-pro-pejsky/.
5. Zbavte se pamlsků
Pamlsků se zbavujte postupně, až po tom, co štěně zvládá bez problémů čištění zubů s kartáčkem. Štěně dlouhou dobu potřebuje dostávat za svoji práci odměny, aby mělo důvod spolupracovat a kompenzovali jste mu nutné nepohodlí. Zároveň ho díky odměnám trénink baví a získává k němu pozitivní vztah. Pamlsku se zbavujte v následujících krocích:
- Pamlsek štěně celou dobu okusuje. Vy se ho tak můžete druhou rukou dotýkat. Je to ideální na začátek k překonání odporu štěněte, které se dotekům a ošetření brání a spolupráci odmítá. Štěně si díky pamlsku vytvoří pozitivní vztah k cvičení a ošetření, lépe pak snáší i náročnější či bolestivé zákroky, a samo spolupráci nabízí.
- Pamlsek je položený na podlaze před štěnětem tak, aby na něj vidělo, ale nedosáhlo na něj. Štěně ví, že si ho nesmí bez dovolení vzít. Čeká, až cvičení skončí a vy mu ho podáte nebo mu dovolíte vzít si ho.
- Pamlsky si vložte do kapsy nebo na vyvýšené místo. Štěně už na pamlsky nevidí, ale vidělo, že je tam pokládáte.
- Pamlsky máte v kapse nebo na vyvýšeném místě. Štěně nevidělo, že jste je tam dali. Věří ale, že vždy na konci odměnu za spolupráci dostane. Prohlídka nebo čištění zubů už mu nedělá problém, takže spolupracuje krásně.
- Žádný pamlsek nemáte. Nakonec dojde k tomu, že štěně odměňovat nemusíte, protože má toto cvičení tak dobře zvládnuté, že ho bere jako běžnou součást života. Je na něj skvěle zvyknuté a nijak se mu nebrání. Štěně na konci jenom pochválíte, případně si s ním pohrajete nebo nějak jinak příjemně strávíte společný čas.
K odbourávání pamlsku přistupte až po tom, co štěně skvěle ovládá prohlídku zubů s pamlskem před sebou (tj. po pár dnech nebo týdnech tréninku). Postupujte opět krok po kroku, a až zvládnete jednu výzvu, vrhněte se na druhou.
Co dělat, když štěně odchází nebo odmítá trénink?
Jednou z podmínek úspěchu je, že štěně nemůže cvičení odmítnout nebo odejít, kdykoliv se mu zachce. Jako motivaci používejte hodnotné pamlsky, které jsou pro štěně velice lákavé. Ale ani to není vždy dostačující! V takovém případě můžete dát štěně na vodítko, aby nemohlo odejít pryč. Vodítko přistupte nohou, tak budete mít ruce volné a můžete se plně soustředit na trénink. Pokud štěněti trénink jde a ochotně spolupracuje, ale najednou se začalo bránit, zamyslete se nad příčinami. Možná jste postupovali příliš rychle a přeskočili jste některý krok. Možná štěně mění zuby (4.-6. měsíc) a je citlivější, trénink tak pro něj může být bolestivý.
VÝSLEDEK: Po vyslovení povelu štěně způsobně sedí, dívá se na pamlsek a nechá se pohladit po tlamě. Nebrání se dotekům a neuhýbá před rukou. Naopak, na cvičení se těší a hezky spolupracuje.