CO JE MANIPULACE SE SOUHLASEM?
Ukážeme si, jak naučit štěně dobrovolně spolupracovat a nechat se ošetřit. Tato metoda se jmenuje „manipulace se souhlasem“, protože je založena na získání souhlasu štěněte s tréninkem ošetření. Je to celkem snadné a velice praktické cvičení!
Proč se štěňata brání jakékoliv manipulaci nebo ošetření?
Je to pro ně nepřirozené, a mnohdy i nekomfortní. Můžou mít strach, že jim ublížíte. Prvním krokem je tedy překonat u štěněte přirozený odpor a přesvědčit ho, že se nemusí bát a oplatí se mu spolupracovat. Manipulaci a ošetření trénujte od malička. Nebudete pak zaskočeni a bezmocní, až bude štěně nemocné nebo zraněné.
Trénujte, když je štěně unavené, vyběhané a spokojené. Vyhnete se tak tomu, že bude chtít trénink převést na hru nebo vás kousat. Zjednodušíte tím cvičení sobě i štěněti. Nachystejte si pamlsky, o které má štěně zájem a budou pro něj dostatečně motivující.
1. Vyslovte povel
Konkrétním povelem štěněti říkáte, co přesně bude následovat a ono se na to může psychicky připravit. Pro každé ošetření mějte specifický povel: „Zuby!“, „Drápky!“, „Uši!“ apod. Po pár opakováních si štěně jednotlivé povely zapamatuje a naučí se je rozlišovat. Není pak překvapené, když s ošetřením začnete.
2. Nabídněte pamlsek
Štěně tím zvete ke spolupráci a hned na úvod mu jasně ukazujete, co za to získá. Pokud je pro štěně pamlsek dostatečně lákavý, rádo se něco nového přiučí, případně bude ochotné překonat i nemalé nesnáze či absolvovat trochu nepohodlí, aby pamlsek získalo. Zároveň snahu a touhu uspět necháváte na štěněti a tak ten, kdo se víc snaží, je vaše štěně.
3. Ošetřete štěně (a nechte ho okusovat pamlsek)
Aby se štěně nesoustředilo na ruku, kterou ho ošetřujete, zaměstnejte ho okusováním pamlsku, který držíte v druhé ruce. Štěně nechá na sebe sáhnout a zvládne malý úkon, zatímco doluje pamlsek z vaší ruky. Ze začátku je vaše ošetření jenom náznakové a pro štěně lehko snesitelné a akceptovatelné. Díky tomu si vytvoří dobrý vztah k tomuto cvičení. Za málo práce může získat cennou odměnu, a to se mu oplatí!
4. Možnost přerušit ošetření
Dejte štěněti možnost přerušit ošetření. Pokud je ošetření pro štěně moc náročné nebo nepříjemné, může vám dát najevo, že potřebuje pauzu. Dopřejte mu chvilku oddychu a štěně vám pak samo naznačí, že je opět připravené a nabídne pokračování. Postupně přidávejte stále náročnější úkony, až nakonec štěně bez problémů zvládne celé ošetření.
5. Odměňte štěně
Štěněti dejte celý pamlsek až po ukončení ošetření (ze začátku trvá manipulace pár vteřin, postupně čas prodlužujte). Štěně se tak učí, že odměnu získá za absolvování ošetření, a ne dřív. Pamlsek vám nemůže ukrást ani si ho vynutit. Toto pochopení je základem toho, abyste se postupně mohli pamlsku zbavit (štěně ho časem už neokusuje, jenom se na něj dívá, a nakonec ho nepotřebuje vidět vůbec).
Získali jste souhlas!
Štěně zjistí, že vám může důvěřovat. Ošetření je krátké a neškodné. Vždy získá odměnu, která mu byla na začátku slíbena. Je tedy ochotné spolupracovat. Po vyslovení povelu způsobně sedí, okusuje pamlsek (časem se na něj jenom dívá), nechá na sebe sahat a různě s sebou manipulovat. Nebrání se vaším dotekům a neuhýbá před vaší rukou. Naopak, na cvičení se těší. Postupně zvládne i náročnější úkony a vydrží déle trénovat.