Tlapky psa v dlani člověka symbolizují důvěru, která je základem péče o štěně.

CO KDYŽ SE ŠTĚNĚ BRÁNÍ A ODCHÁZÍ?

Štěně má vždy důvod, proč nechce spolupracovat nebo pokračovat v tréninku ošetření. Podívejme se na to, jaké jsou základní příčiny odmítání ošetření a jak si s tím poradit.

1. Štěně potřebuje pauzu

Dejte štěněti možnost naznačit, že potřebuje přerušit ošetření. Pokud je ošetření pro něj moc náročné nebo nepříjemné, může vám dát najevo, že potřebuje pauzu. Dopřejte mu chvilku odpočinku. Štěně vám pak samo naznačí, že je opět připravené a nabídne pokračování. Poznáte to nejlépe podle toho, že se začne zajímat o pamlsky, které držíte v ruce.

2. Postupujete příliš rychle.

Pořádně jste neprocvičili jednodušší úkon a už chcete trénovat náročnější věci. Nebo jste přeskočili některý krok. Moc pospícháte. Štěně se poleká, protože je to pro něj moc rychlé, moc náročné nebo nepříjemné. Šprajcne se a odmítne pokračovat. Vraťte se k předchozímu kroku nebo jednoduššímu cvičení a znovu získejte důvěru štěněte. K těžšímu kroku můžete přistoupit až po skvělém zvládnutí kroku jednoduššího.

3. Odměny jsou nedostatečné.

Možná máte pamlsek, o který štěně nestojí. Nebo hodnota pamlsku není dostatečně velká, aby štěně podstoupilo nepohodlí spojené s tréninkem. Možná je strach štěněte tak velký, že ho pamlsky vůbec nezajímají. Nebo se štěně přejedlo a prostě už nemá hlad. Zkuste chutnější pamlsky nebo si dejte pauzu a pokračujte, až bude štěně opět lačné po odměnách.

4. Štěně má strach.

Pokud bylo pro štěně v minulosti nějaké ošetření nepříjemné nebo dokonce bolestivé, je jen přirozené, že se bude dalšímu ošetření a tréninku bránit. Musíte se vrátit zpátky na začátek a opět si projít všechny kroky. Musíte obnovit důvěru štěněte a jeho schopnost ošetření zvládnout. Proto začněte s tréninkem manipulace co nejdřív a nečekejte, až štěně podroste. Nnikdy nevíte, kdy to budete potřebovat.

5. Štěněti se nechce trénovat.

I když používáte hodnotné pamlsky, není to vždy dostačující! Štěně časem učíme, že nemůže cvičení odmítnout nebo odejít, kdykoliv se mu zachce, pokud na to nemá vážný důvod (body 1-3). Aby štěně neodcházelo, můžete ho dát na vodítko, aby nemohlo odejít pryč. Vodítko přistupte nohou, abyste měli ruce volné a mohli se plně soustředit na trénink. Vodítko by mělo být jemně povolené, nesmí štěně tahat. Štěně tak má k dispozici prostor kolem vás, ale nemůže odejít úplně.

Přejít nahoru