Tlapky psa v dlani člověka symbolizují důvěru, která je základem péče o štěně.

JAK SE ZBAVIT PAMLSKŮ?

Štěně dlouhou dobu potřebuje dostávat za svoji práci odměny, aby mělo důvod spolupracovat a kompenzovali jste mu námahu a nutné nepohodlí. Zároveň ho díky odměnám trénink baví a získává k němu pozitivní vztah.

Okusování pamlsku odbourejte hned po tom, co štěně pochopilo princip manipulace se souhlasem a naučilo se zvládat první krok ošetření (např. dotek a prohmatávání ucha jako začátek tréninku čištění uší, nebo doteky na tlamu a odkrývání zubů jako začátek tréninku čištění zubů). Štěně se nejdřív naučí na pamlsek jen dívat, postupně ho nepotřebuje ani vidět. Pamlsků se zbavujeme v následujících krocích:

1. Štěně pamlsek celou dobu okusuje.

Toto je první fáze tréninku. Štěně se soustředí na pamlsek, a vy se ho můžete druhou rukou dotýkat. Je to ideální na začátek k překonání odporu štěněte, které se dotekům a ošetření brání, spolupráci odmítá nebo ji vnímá jako skvělou hru a kouše. Štěně díky tomu naučíte nebránit se dotyku a nevšímat si ruky, kterou se ho dotýkáte. Nevýhodou je, že máte volnou jenom jednu ruku. Takže žádné pořádné ošetření nezvládnete.

2. Pamlsek je položený na podlaze před štěnětem.

Jakmile si štěně zvyklo na doteky a pochopilo princip, přistoupíme k druhému kroku. Štěně naučíme, že pamlsek nebude okusovat, ale bude se na něj jenom dívat. Pamlsek položte na zem tak, aby na něj vidělo, ale nedosáhlo na něj (cca 20-30 cm před štěně). Štěně se rychle naučí, že si ho nesmí vzít bez dovolení. Čeká, až daný úkon skončí a vy mu pamlsek podáte. Skvělé je, že teď máte volné obě ruce a můžete konečně pořádně trénovat. Tímto stylem natrénujte všechny další kroky ošetření.

3. Pamlsky máte v kapse nebo na vyvýšeném místě.

Teď štěně naučíme pracovat, i když se na pamlsek během ošetření nedívá. Pamlsek na začátku štěněti ukažte, a pak ho vložte do kapsy nebo položte na nějaké vyvýšené místo blízko vás (na stůl nebo komodu). Štěně věří, že na konci odměnu za spolupráci dostane. Ošetření mu už nedělá problém, takže krásně spolupracuje.

4. Pamlsek štěněti nemusíte na začátku ukazovat.

Důvěra štěněte, že vždy po ošetření dostane pamlsek, je nezlomná. Nemusíte mu tedy na začátku dokazovat, že pro něj pamlsek máte. Jdete rovnou trénovat ošetření a pamlsek vytáhnete na závěr z kapsy nebo pro něj jdete na místo, kde pamlsky doma uchováváte.

5. Žádný pamlsek nemáte.

Nakonec dojde k tomu, že štěně odměňovat nemusíte, protože má ošetření tak dobře zvládnuté, že jej bere jako běžnou součást života. Je na něj skvěle zvyknuté a nijak se mu nebrání. Štěně na konci jenom pochválíte, pohrajete si spolu nebo ho vezmete ven.

Já psa odměňuji pamlskem na závěr pokaždé, i když nemusím.

Přejít nahoru