SHRNUTÍ CHYB A SPRÁVNÉHO POSTUPU

Největší chybou, jakou můžete udělat, je vzít nového psa přímo domů. Domácí pes netuší, že nějaký pes přijde, neví co je to za psa a jestli se bude chovat přátelsky. Jeho reakce může být bezproblémová, pokud je to klidný sebejistý pes a pohodář. Ale také může zareagovat strachem nebo agresí. Na jeho území vstoupil cizí pes a to nemůže nechat jen tak! To, že se domácí pes nebrání a zdánlivě mu nevadí, že si nový pes bere jeho hračky, jí z jeho misky, zabírá si jeho oblíbená místa a mazlí se s jeho majitelem, může znamenat jen to, že je v šoku a přemýšlí, jak se zachovat. Nebo má z nového psa strach a nedovolí si bránit se. Až se ale z tohoto šoku oklepe a nabere odvahu, může nečekaně začít na nového psa útočit nebo žárlit. A to nechceme!

CHYBY

Psi se seznámili přímo v bytě (domě, zahradě) jednoho z majitelů. Pes, který je „doma“ se může chovat dominantně, majetnicky nebo nového psa zahánět pryč. Přirozeně brání své území. Nebo se naopak bojí nového vetřelce.

Nový pes vběhl do bytu (domu, zahrady) jako první, majitel šel až za ním. Pro určení hierarchie v nové situaci je z pohledu psů důležité, kdo vstupuje první. Pokud jdete až za vašim psem a nemáte ho pod kontrolou, váš pes je v hierarchii nad vámi.

Příchozí pes je na volno, je divoký a chová se „jako doma“. Pokud jeho chování není pod vaší kontrolou a nedokážete ho povely a zákazy usměrnit, vnímá ho původní pes jako hrozbu a nekontrolovatelnou střelu.

Domácí pes nebyl na příchod cizího psa připraven a je nemile zaskočen. Psi, stejně jako lidé, cítí sympatie a antipatie vůči jiným psům. Nevhodné chování může výrazně ovlivnit jeho názor na nového návštěvníka a jejich další vztahy.

Necháte nového psa, aby bez dozoru a na volno běhal po celém bytě (domě, zahradě) a všechno si očichával a prozkoumával.

Nenastavili jste žádné pravidla, nechali jste to na psech, ať si to řeknou sami.

Očekáváte, že psi se přátelsky seznámí, vyjasní si pravidla a hierarchii přirozeně sami. Jste pak zaskočení případnými problémy a nevíte, jak na ně zareagovat.

Předpokládáte, že domácí pes automaticky zaujme dominantní postavení a „vychová“ si nového psa, protože on je tady doma. Předpokládáte, že nový pes se automaticky podřídí a akceptuje pravidla nastavená domácím psem, protože je nový a na cizím území.

Případně předpokládáte, že nový pes si automaticky zabere vůdčí postavení, protože je větší a silnější a domácí pes to v pohodě přijme.

Případné protesty a projevy nevraživosti či dokonce agrese řešíte trestáním (vyhubováním, plácnutím, posláním psa pryč nebo do pelíšku).

Necháte jednoho psa, aby ležel v pelíšku druhého psa, bral si jeho hračky, jedl z jeho misky a pod.

Upřednostňujete jednoho psa, víc se mu věnujete, všude ho pustíte prvního, dáte mu jako prvnímu hračku nebo pamlsek. Druhý pes žárlí a vznikají konflikty.

Tolerujete, když jeden pes vytlačuje toho druhého – když je krmíte, odměňujete, hladíte, zvete na pohovku apod. Z pohledu psů to znamená, že hierarchii určuje průbojnější pes, a ne vy. Ztrácíte tak možnost rozhodovat o psech a určovat pravidla. Toto právo získává upřednostňovaný pes, který si vždy prosadí své a vy to akceptujete.

SPRÁVNĚ

Psi seznámíte venku na procházce. Je to pro oba neutrální území. Nemají tendenci si území bránit nebo se chovat dominantně a majetnicky.

Pokud jsou psi nervózní a hrozí konflikt, nepouštíte je hned k sobě, aby se očuchali. Pohled z očí do očí a přímý pohyb proti sobě vnímají psi jako hrozbu a výzvu k boji. (K sobě můžou, až se zklidní a jsou přátelsky naladěni.)

Vezmete je na procházku. Oba psi jsou po celý čas na vodítku a jdou co nejdál od sebe. Vy, majitelé, jdete u sebe a psi jdou po vnější straně.

Tak mají psi dostatečný odstup, cítí se bezpečně a mají čas se oťukat. Chůze jim umožní vybít energii, uklidní se a přátelsky se naladí.

Pokusy psů o kontakt, pokud je v nich náznak divokosti nebo dominance, ihned zastavíte. Seznámit se můžou, až se zklidní a budou se chovat slušně.

Psi kopírují vaši energii, buďte proto klidní, sebejistí, přátelsky naladění a v pohodě.

Psi od začátku vidí, že vy určujete celý průběh seznámení a pravidla. To zmírňuje drzé chování a prosazování se.

Psi chválíte, pokud se na procházce chovají slušně.

Kontakt a samotné seznámení psům umožníte, až když jsou oba klidní, přátelsky naladěni a oba o kontakt stojí. Pokud jeden ze psů uhýbá, couvá nebo dává najevo nezájem či strach, respektujte to a druhého psa k němu nepouštějte.

Seznámení probíhá na vodítku, abyste mohli zasáhnout, pokud by se psi nechovali vhodně.

U seznámení netolerujete drzé a dominantní projevy, jako jsou skákání, pokládání tlapek na záda druhého psa, divoké chování, štěkání a pod. Pokud se jeden pes takhle chová, kontakt ukončíte a držíte drzého psa chvíli stranou, aby se uklidnil.

Psi by se měli očuchat a seznámit v klidu. Pokud mají zájem o hru, máte vyhráno. Pokud to ještě není ono, pokračujete znova v procházce a zkusíte seznámení později. Čím víc jsou psi unaveni a vychození, tím lépe seznámení proběhne.

Pokud ani po dlouhé procházce nedošlo k přátelskému seznámení, zkusíte to znova další den. Čím více času psi spolu stráví chozením, tím lépe se poznají a postupně se uklidní.

Pokud má některý pes problém (bojí se psů, byl napaden agresivním psem, je z útulku nebo byl nedostatečně socializován), vyřešte to. Problémy sami nezmizí a mají tendenci se časem zhoršovat. Pes vám bude vděčný, když mu pomůžete zbavit se chování, které ani jemu samotnému není příjemné.

Přejít nahoru