PRVNÍ NÁVŠTĚVA

Po úspěšném seznámení venku je čas vzít psy domů.

V prvním díle jsme si řekli, jak by mělo proběhnout první setkání dvou cizích psů, kteří o seznámení moc nestojí. Dnes se podíváme na to, jak by měl vypadat příchod cizího psa k vám domů a jak by měla ideálně proběhnout první návštěva.

1. Domov si předem připravte

Schovejte všechny hračky a dobrůtky (např. žvýkací kosti, parůžky), které běžně leží na zemi. Můžou se stát předmětem sporu, když si je bude chtít nový pes vzít a domácí pes si je bude bránit. Odstraňte misku, ze které domácí pes jí a nechte k dispozici jenom misku s vodou. Odstraňte i vaše jídlo položené na stolech nebo na kuchyňské lince.

K dispozici nechte jen jeden pelíšek domácího psa (pokud jich má víc) a připravte jedno místečko (nepoužitý pelíšek, deku) pro cizího psa, aby si měl kam lehnout. Ideálně si něco takového přinese s sebou majitel nového psa. Připravte si pamlsky, abyste mohli psy odměňovat.

TIP: Pokud máte hodně akčního a hravého psa nebo divoké štěně, před příchodem návštěvy ho vyběhejte, vyvenčete a pohrajte si s ním. Nasytí se vaší pozornosti a vybije přebytečnou energii. Doporučuji potrénovat i poslušnost, abyste ho připravili na plnění vašich požadavků a povelů, až přijde návštěva.

2. Jde se na návštěvu

Po tom, co se psi chovali slušně a přátelsky venku, je čas vzít je na návštěvu k vám domů. Tu už nejsou na neutrálním území, ale vstupují na území jednoho ze psů. Proto se změní i jejich chování. Ten, který je doma, se může začít chovat dominantně, sebejistě, majetnicky a může se snažit bránit si „své“ území. „Své“ jsem dala do uvozovek, protože toto území ve skutečnosti patří majiteli domácího psa, a ne psovi samotnému. To znamená, že majitel nastavuje pravidla a určuje, jaké chování je vhodné a kdo na návštěvu smí a kdo ne. Pes by měl jeho rozhodnutí akceptovat.

Pokud se psi skamarádili venku, měli by být v pohodě i doma. To znamená, že nehrozí přímý konflikt nebo projevy nevraživosti a agrese. I tak je ale dobré dodržet následující pravidla. Nastavuje se tím hierarchie a základní pravidla, která budou platit pro oba psy i v budoucnu. Psy mějte na vodítku, máte tak nad nimi přímou kontrolu a můžete jejich chování rychle korigovat.

Pokud psi vědí, co smí a nesmí, a vidí, že máte situaci pevně pod kontrolou, cítí se lépe, jsou klidnější a přátelštější.

3. Kdo jde první do dveří

Pro psy je velmi důležité pořadí, v jakém vchází do nového prostoru. Vůdce smečky má právo jít jako první, až pak jdou ostatní dle jejich postavení v hierarchii. Ve vaší situaci je vůdcem smečky ten, ke komu se jde domů. Spolu s ním jde domácí pes. Pokud jsou s vámi další členové rodiny, jdou jako druzí. Návštěva se psem vchází jako poslední.

Domácí pes se dostává v hierarchii nad nového psa a nový pes se dostává až na konec hierarchie.

Díky tomu se domácí pes cítí sebejistě, je spokojený a klidný. Je mu tím projevena úcta a respekt. Nemusí s novým psem soupeřit a dokazovat mu svou převahu. Nový pes se zařadí v hierarchii za něj, díky tomu se chová jako na návštěvě, a ne jako doma. Uvědomuje si, že je na cizím území. Je klidnější, opatrnější a skromnější. Projevuje respekt a má tendenci se spíš podřídit a chovat se dle nastavených pravidel. Proto u zahradní branky, při vstupu do domu i při vstupu do bytu, dodržte následující postup:

 1. Majitel a domácí pes jdou první.
 2. Jako druzí vchází návštěva a nový pes.

4. Kam cizí pes smí

Nenechte cizího psa, aby sám běhal po celém bytě a prozkoumával všechny místnosti. Domácí pes by z toho byl nervózní a mohl by si určitá místa bránit. Pokud je zvyklý spávat v posteli, chodit s vámi do koupelny, nebo v kuchyni a v jídelně dostává jídlo od stolu, může si tyto prostory nárokovat a přítomnost jiného psa zde mu bude velmi nepříjemná. Zavřete dveře do koupelny, kuchyně a ložnice. Tam cizí pes nemá přístup. Cizího psa vezměte jenom do předsíně a obývací místnosti. Pokud je obývací místnost spojena s kuchyní, cizího psa tam nevoďte.

5. První chvíle spolu

Během prvních chvil a hodin se ujasňují pravidla, ustálí se nová hierarchie mezi psy a určuje se, co je vhodné a co ne. Psi jsou v nové situaci a potřebují vaše instrukce a jasné usměrnění, jak se mají chovat. Pokud je neusměrníte vy, budou si muset pravidla stanovit, případně vybojovat sami. A to nechceme!

Dodržte následující kroky:

 1. Psi jsou na vodítku, aby bylo možné je usměrnit.
 2. Nový pes respektuje domácího psa, nechodí mu do pelíšku a nevynucuje si kontakt nebo hru.
 3. Kontakt iniciuje domácí pes, pokud má o něj zájem.
 4. Nenechte nového psa, aby chodil po celém bytě a vše si prozkoumával.
 5. Ukažte mu místečko, kde si může lehnout a odpočinout (ideálně v blízkosti majitele).
 6. Pokud se oba psi chovají klidně a přátelsky, můžete je pustit na volno.
 7. Mějte jasno v tom, co psi můžou a co mají zakázané. Vy určujete pravidla, ne psi.
 8. Sledujte psy a včas usměrněte pokusy porušit vámi daná pravidla.
 9. Dobré chování chvalte a odměňujte.

TIP: Psi se cítí pohodlně, pokud mají od sebe odstup a vidí dobře na sebe i na celý prostor. Pokud jsou nejistí nebo ne úplně přátelsky naladění, posaďte je tak, abyste mezi nimi vždy byli vy, majitelé.

Spokojení psi si většinou lehnou k nohám svého majitele a oddychují nebo spí. Pokud jsou psi kamarádsky naladění, budou si spolu hrát.

Co je pro psy důležité?

Během první návštěvy můžou být psi nervózní a nejistí. Budou zkoumat, co se bude dít a potřebují se ujistit, že jim nehrozí žádné nebezpečí, ohrožení jejich místa v hierarchii rodiny, že jim nikdo nebude brát jejich majetek nebo si zabírat jejich milovaného páníčka jenom pro sebe. Pokud se ujistí, že je všechno i v přítomnosti cizího psa v pořádku, uklidní se a nemají důvod chovat se agresivně nebo vyvolávat konflikty.

Aby celá návštěva proběhla v klidu a přátelské náladě, je pro psy důležité vidět, že:

 1. Hierarchie je jasná a stálá. Domácí pes je nadřazený novému psovi.
 2. Kontrolu máte vy, majitelé. Určujete pravidla a dbáte na jejich dodržování.
 3. Pravidla jsou srozumitelná. Psi vědí, jak se mají chovat, kdo co vlastní, kde má kdo pelíšek.
 4. Oba psi se cítí bezpečně. Nedovolíte, aby se porušovaly jejich práva a osobní prostor.
 5. Vytvořili jste tak podmínky, kde může vzniknout přátelství.

Výsledkem první návštěvy by mělo být to, že psi jsou klidní a spokojení. Není mezi nimi důvod ke konfliktu. Pokud se chovají přátelsky, můžete je klidně pustit z vodítka, aby běhali po místnosti, případně si spolu hráli. Nakonec si každý někde lehne a bude spokojeně oddychovat. V případě, že jde o méně přátelské psy, je ideálním výsledkem to, že se vzájemně tolerují a nehrozí žádný konflikt. I kdyby měli být celý čas na vodítku, protože si je netroufnete zatím pustit na volno, vůbec to nevadí. Během dalších návštěv se jejich vztah ustálí a bude to pokaždé lepší a lepší.

Je lepší být ze začátku opatrnější a raději psy nepouštět, než pak řešit konflikty jenom proto, že jste situaci podcenili.

Další díl bude o tom, jak by měla probíhat první návštěva.

Přejít nahoru