PRVNÍ NÁVŠTĚVA
Po úspěšném seznámení venku je čas vzít psy domů.
V prvním díle jsme si řekli, jak by mělo proběhnout první setkání dvou cizích psů, kteří o seznámení moc nestojí. Dnes se podíváme na to, jak by měl vypadat příchod cizího psa k vám domů a jak by měla ideálně proběhnout první návštěva.
1. Domov si předem připravte
Schovejte všechny hračky a dobrůtky (např. žvýkací kosti, parůžky), které běžně leží na zemi. Můžou se stát předmětem sporu, když si je bude chtít nový pes vzít a domácí pes si je bude bránit. Odstraňte misku, ze které domácí pes jí a nechte k dispozici jenom misku s vodou. Odstraňte i vaše jídlo položené na stolech nebo na kuchyňské lince.
K dispozici nechte jen jeden pelíšek domácího psa (pokud jich má víc) a připravte jedno místečko (nepoužitý pelíšek, deku) pro cizího psa, aby si měl kam lehnout. Ideálně si něco takového přinese s sebou majitel nového psa. Připravte si pamlsky, abyste mohli psy odměňovat.
TIP: Pokud máte hodně akčního a hravého psa nebo divoké štěně, před příchodem návštěvy ho vyběhejte, vyvenčete a pohrajte si s ním. Nasytí se vaší pozornosti a vybije přebytečnou energii. Doporučuji potrénovat i poslušnost, abyste ho připravili na plnění vašich požadavků a povelů, až přijde návštěva.
2. Jde se na návštěvu
Po tom, co se psi chovali slušně a přátelsky venku, je čas vzít je na návštěvu k vám domů. Tu už nejsou na neutrálním území, ale vstupují na území jednoho ze psů. Proto se změní i jejich chování. Ten, který je doma, se může začít chovat dominantně, sebejistě, majetnicky a může se snažit bránit si „své“ území. „Své“ jsem dala do uvozovek, protože toto území ve skutečnosti patří majiteli domácího psa, a ne psovi samotnému. To znamená, že majitel nastavuje pravidla a určuje, jaké chování je vhodné a kdo na návštěvu smí a kdo ne. Pes by měl jeho rozhodnutí akceptovat.
Pokud se psi skamarádili venku, měli by být v pohodě i doma. To znamená, že nehrozí přímý konflikt nebo projevy nevraživosti a agrese. I tak je ale dobré dodržet následující pravidla. Nastavuje se tím hierarchie a základní pravidla, která budou platit pro oba psy i v budoucnu. Psy mějte na vodítku, máte tak nad nimi přímou kontrolu a můžete jejich chování rychle korigovat.
Pokud psi vědí, co smí a nesmí, a vidí, že máte situaci pevně pod kontrolou, cítí se lépe, jsou klidnější a přátelštější.
3. Kdo jde první do dveří
Pro psy je velmi důležité pořadí, v jakém vchází do nového prostoru. Vůdce smečky má právo jít jako první, až pak jdou ostatní dle jejich postavení v hierarchii. Ve vaší situaci je vůdcem smečky ten, ke komu se jde domů. Spolu s ním jde domácí pes. Pokud jsou s vámi další členové rodiny, jdou jako druzí. Návštěva se psem vchází jako poslední.
Domácí pes se dostává v hierarchii nad nového psa a nový pes se dostává až na konec hierarchie.
Díky tomu se domácí pes cítí sebejistě, je spokojený a klidný. Je mu tím projevena úcta a respekt. Nemusí s novým psem soupeřit a dokazovat mu svou převahu. Nový pes se zařadí v hierarchii za něj, díky tomu se chová jako na návštěvě, a ne jako doma. Uvědomuje si, že je na cizím území. Je klidnější, opatrnější a skromnější. Projevuje respekt a má tendenci se spíš podřídit a chovat se dle nastavených pravidel. Proto u zahradní branky, při vstupu do domu i při vstupu do bytu, dodržte následující postup:
- Majitel a domácí pes jdou první.
- Jako druzí vchází návštěva a nový pes.
4. Kam cizí pes smí
Nenechte cizího psa, aby sám běhal po celém bytě a prozkoumával všechny místnosti. Domácí pes by z toho byl nervózní a mohl by si určitá místa bránit. Pokud je zvyklý spávat v posteli, chodit s vámi do koupelny, nebo v kuchyni a v jídelně dostává jídlo od stolu, může si tyto prostory nárokovat a přítomnost jiného psa zde mu bude velmi nepříjemná. Zavřete dveře do koupelny, kuchyně a ložnice. Tam cizí pes nemá přístup. Cizího psa vezměte jenom do předsíně a obývací místnosti. Pokud je obývací místnost spojena s kuchyní, cizího psa tam nevoďte.
5. První chvíle spolu
Během prvních chvil a hodin se ujasňují pravidla, ustálí se nová hierarchie mezi psy a určuje se, co je vhodné a co ne. Psi jsou v nové situaci a potřebují vaše instrukce a jasné usměrnění, jak se mají chovat. Pokud je neusměrníte vy, budou si muset pravidla stanovit, případně vybojovat sami. A to nechceme!
Dodržte následující kroky:
- Psi jsou na vodítku, aby bylo možné je usměrnit.
- Nový pes respektuje domácího psa, nechodí mu do pelíšku a nevynucuje si kontakt nebo hru.
- Kontakt iniciuje domácí pes, pokud má o něj zájem.
- Nenechte nového psa, aby chodil po celém bytě a vše si prozkoumával.
- Ukažte mu místečko, kde si může lehnout a odpočinout (ideálně v blízkosti majitele).
- Pokud se oba psi chovají klidně a přátelsky, můžete je pustit na volno.
- Mějte jasno v tom, co psi můžou a co mají zakázané. Vy určujete pravidla, ne psi.
- Sledujte psy a včas usměrněte pokusy porušit vámi daná pravidla.
- Dobré chování chvalte a odměňujte.
TIP: Psi se cítí pohodlně, pokud mají od sebe odstup a vidí dobře na sebe i na celý prostor. Pokud jsou nejistí nebo ne úplně přátelsky naladění, posaďte je tak, abyste mezi nimi vždy byli vy, majitelé.
Spokojení psi si většinou lehnou k nohám svého majitele a oddychují nebo spí. Pokud jsou psi kamarádsky naladění, budou si spolu hrát.
Co je pro psy důležité?
Během první návštěvy můžou být psi nervózní a nejistí. Budou zkoumat, co se bude dít a potřebují se ujistit, že jim nehrozí žádné nebezpečí, ohrožení jejich místa v hierarchii rodiny, že jim nikdo nebude brát jejich majetek nebo si zabírat jejich milovaného páníčka jenom pro sebe. Pokud se ujistí, že je všechno i v přítomnosti cizího psa v pořádku, uklidní se a nemají důvod chovat se agresivně nebo vyvolávat konflikty.
Aby celá návštěva proběhla v klidu a přátelské náladě, je pro psy důležité vidět, že:
- Hierarchie je jasná a stálá. Domácí pes je nadřazený novému psovi.
- Kontrolu máte vy, majitelé. Určujete pravidla a dbáte na jejich dodržování.
- Pravidla jsou srozumitelná. Psi vědí, jak se mají chovat, kdo co vlastní, kde má kdo pelíšek.
- Oba psi se cítí bezpečně. Nedovolíte, aby se porušovaly jejich práva a osobní prostor.
- Vytvořili jste tak podmínky, kde může vzniknout přátelství.
Výsledkem první návštěvy by mělo být to, že psi jsou klidní a spokojení. Není mezi nimi důvod ke konfliktu. Pokud se chovají přátelsky, můžete je klidně pustit z vodítka, aby běhali po místnosti, případně si spolu hráli. Nakonec si každý někde lehne a bude spokojeně oddychovat. V případě, že jde o méně přátelské psy, je ideálním výsledkem to, že se vzájemně tolerují a nehrozí žádný konflikt. I kdyby měli být celý čas na vodítku, protože si je netroufnete zatím pustit na volno, vůbec to nevadí. Během dalších návštěv se jejich vztah ustálí a bude to pokaždé lepší a lepší.
Je lepší být ze začátku opatrnější a raději psy nepouštět, než pak řešit konflikty jenom proto, že jste situaci podcenili.
Další díl bude o tom, jak by měla probíhat první návštěva.