BYDLÍME SPOLU

Přichází na řadu dlouhodobé bydlení a je na čase ujasnit si pravidla každodenního života. Je důležité, aby pravidla byla konzistentní. Na pravidlech se ideálně dohodněte ještě před prvním setkáním psů. Víte pak rychle, jak zareagovat na různé situace a problémy. Psům trvá 3 dny, aby se zorientovali v novém prostředí a aspoň 3 týdny, aby si zvykli na nová pravidla a chod domácnosti, a začali to brát jako běžnou součást života.

1. Pravidla určujete vy

Situace, kdy do vaší domácnosti vstupuje nový pes, případně i noví lidé, je pro vašeho psa ze začátku dost nepřehledná a musí si ujasnit vztahy s více novými členy najednou. Pokud vás pes vnímá jako vůdce smečky, bude očekávat, že mu pravidla ujasníte vy a že jeho případné nevhodné chování včas zkorigujete a nasměrujete ho správným směrem. To mu značně ulehčí situaci a je ochotnější vytvořit si k novému psovi přátelský vztah.

2. Psi potřebují vědět, co smí a co ne

Důležitou věcí jsou jednoduchá a dobře čitelná pravidla, která se nemění. Psi potřebují prostředí, ve kterém se dobře orientují. Dodává jim klid, když dokážou předvídat, jak na jejich chování zareagujete a nemusí neustále zkoušet, co si můžou dovolit. Minimalizují tak hrozbu vašeho nesouhlasu, protože se můžou nežádoucímu chování vyhnout a naopak dělat to, co vás potěší.

3. Udělejte si plán

Dopředu si rozmyslete, jak se mají psi u vás doma chovat. Díky tomu můžete psy včas usměrňovat, když se chystají nějaké pravidlo porušit. Předejdete tak mnohým nedorozuměním a konfliktům. Víte, co psi můžou a co ne a můžete je to lépe naučit. Pokud nenastavíte pravidla vy, udělají to psi sami a výsledek se vám pravděpodobně nebude líbit.

Situace, u kterých doporučuji stanovit si plán:

  • u dveří vašeho bytu (domu, zahrady) – v jakém pořadí se odchází na procházku a přichází domů
  • u společného jídla – kde psi budou, když vaše rodina zasedá k jídelnímu stolu
  • kuchyň – kde jsou psi, když vaříte a připravujete jídlo
  • ložnice (a dětské pokoje) – kam psi můžou a kam ne, kdo případně chodí první
  • pohovka (a křesla) – pokud psi můžou na pohovku, každý má svoje místo
  • pelíšky – každý pes má svůj pelíšek (a oblíbená místa), kam mu druhý pes nechodí
  • vítání návštěv – kdo se vítá jako první, když přijde na návštěvu rodina nebo známí
  • krmení – kam budou psi dostávat misky, případně kdo dostane misku jako první
  • pozornost majitelů – kolik času a jakou pozornost budou majitelé věnovat psům

Pokud máte jasný plán, jak se v těchto situacích mají psi chovat, dokážete je rychle a sebejistě nasměrovat. Psi potřebují jasné instrukce a rádi se jim přizpůsobí. Nečekejte na to, jak se psi sami zachovají. Pamatujte, že hubování a trestání nesprávného chování nevede k jeho nápravě. Psi budou jenom ještě víc ve stresu, což povede ke zvýšené nepohodě a konfliktům. Mnohem účinnější je prevence, včasné nasměrování a odměňování správného chování.

4. Oceňujte dobré chování

Cíleně psy chvalte, podporujte a odměňujte, když akceptují vaše pravidla a chovají se podle nich. Psi se snaží vyhovět vám, pokud mají jasno v tom, co chcete. Budou opakovat a vyhledávat oceněné chování, protože touží po seberealizaci, chtějí být užiteční a být hodnotným členem vaší rodiny. Pokud máte seznam chování, kterého chcete docílit (viď výše), víte přesně, kam psy směrovat. Okamžitě jim můžete potvrdit, že udělali něco správně. Mějte nachystané pamlsky na důležitých místech v bytě (u vstupu, v kuchyni, vedle pohovky a pod.) a berte pamlsky na procházky. Obzvlášť chvalte a odměňujte vlastní iniciativu psů, přátelské chování a spolupráci.

5. Dejte tomu čas

Zvykání si na nové životní podmínky, nová pravidla a ujištění se, že bude všechno v pořádku, zabere psům nějaký čas. Potřebují se ujistit, že to myslíte vážně a nezměníte o pár dnů znovu svoje požadavky. Dejte jim tedy alespoň 3 týdny, aby si zvykli, vše se dobře naučili, ustálili si pravidla a zorientovali se v hierarchii. Po tuto dobu na ně dohlížejte, důsledně je usměrňujte a odměňujte je za správné chování. Určitě jim to půjde den ode dne líp!

Další díl bude o tom, jak by měla probíhat první návštěva.

Přejít nahoru