JAK REAGOVAT NA CHYBY

Je samozřejmé, že ne vždy půjde vše podle vašich představ a plánů. Psi mají mnoho důvodů chovat se nevhodně nebo vyvolávat konflikty. Pojďme si ukázat, jak na to správně reagovat!

Proč psi porušují pravidla?

Psi v každé nové situaci potřebují vaše vedení, jasnou hierarchii a srozumitelná pravidla. Pokud vidí, že dohlížíte na jejich dodržování a nedovolíte ani jednomu z nich jejich porušování, mnohem ochotněji je přijmou a nebudou se snažit je neustále obcházet. Nějaký čas jim ale zabere pravidla pochopit a dokonale nacvičit. Budou při tom dělat chyby. Z vašeho pohledu to může vypadat jako neposlušnost, zkoušení, co si můžou dovolit, dělání naschválů nebo prostě zlobení. A možná budete mít chuť se na psy zlobit nebo je potrestat. To ale není konstruktivní řešení a trestání často situaci ještě zhorší.

Jde jenom o chyby, které je třeba opravit, aby je pes postupně přestal opakovat.

Jak reagovat, když chce pes udělat chybu

Důležité je zareagovat včas a psa zastavit v momentě, kdy se chystá porušit pravidlo.

To si vyžaduje neustálé sledování psů a jejich úmyslů. Nenechávejte tedy ze začátku psy o samotě a bez dozoru. Pokud odcházíte z domu, nechte je v jiných místnostech. Psy, kteří se chovají impulsivně nebo nerespektují vaše povely, mějte na vodítku. Může tak nastat situace, kdy se jeden pes pohybuje volně po celém bytě (protože se chová klidně a dle pravidel), a druhý pes je po celou dobu na vodítku (protože neustále narušuje osobní prostor druhého psa, nereaguje na povely, porušuje pravidla a vyvolává konflikty). A je jedno, který pes je doma a který je tu nový. Ten, kdo se umí chovat, požívá vždy víc výhod a ten, kdo se chovat neumí, musí akceptovat omezení. Společný čas, kontakt nebo výhody jsou pak velmi cennou odměnou za akceptování pravidel, hierarchie a klidné chování.

Postup:

  1. Psa zastavte v momentě, kdy se chystá chybu udělat.
  2. Řekněte mu, co má dělat správně.
  3. Pochvalte ho, pokud svou chybu opravil.

PŘÍKLAD: Váš pes se chystá lehnout si do pelíšku druhého psa. Má vykročeno směrem k pelíšku, když si ho všimnete. Zastavte ho, napomeňte ho a ukažte mu, které místo je pro něj vhodnější. Pokud vás poslechne, pochvalte ho.

Co dělat, když pes už chybu udělal

V podstatě to stejné! Napomeňte ho a ukažte mu, co má udělat správně. Až to udělá, pochvalte ho. Je to taky výchovné, ale ne tak účinné, jako když psa zastavíte v momentě, kdy se chybu ještě jen chystá udělat. Pro psa je důležité vidět váš nesouhlas s jeho chováním a požadavek chybu ihned napravit. Zároveň se učí, co podle vás v tomto případě vlastně je správné opravení chyby. Svým zásahem bráníte práva druhého psa a váš pes se učí také je respektovat. Zároveň se učí, že v případě chybného chování je řešením náprava chování a ne jenom trest, který ho nic neučí a jenom ho stresuje. Je jasné, že ne vždy stihnete zareagovat včas a situaci předejít. Každopádně, buďte důslední a vždy trvejte na dodržování pravidel.

Trestání nepomáhá

Pokud chyby a špatné chování řešíte jenom tím, že psa potrestáte (pokárání, plácnutí, pošlete ho do pelíšku), v podstatě psa nic neučíte. Pes sice ví, co se vám nelíbí, ale sám nedokáže přijít na to, co má dělat správně. Časem se buď naučí trestu vyhnout (schová se, krčí se) nebo se jenom zvýší míra jeho stresu, ale chování nezmění. Proto je nutné vždy psovi říct, jaké správné chování očekáváte a toto chování odměnit. Nové chování mu tím zvýhodníte a pes si ho rychleji a ochotněji osvojí.

Je to jednoduché! Chvalte své psy, když se chovají správně.

Pozitivní podmiňování je nejoblíbenější metoda, jak psa naučit nové chování. Je jednoduchá a psi ji milují. Pokaždé, když pes udělá něco správně, dejte mu o tom vědět. Pochvalte ho, potvrďte mu to a odměňte ho. Majitelé psů dělají jednu základní chybu: všímají si hlavně problémového chování a zapomínají oceňovat momenty, kdy se pes chová správně.

Psi milují pocit, že jsou užiteční a že jste s nimi spokojeni. S každou pochvalou a pohlazením se naplňuje jejich potřeba být oceněný a užitečný. Pokud budete nějaké chování zvýhodňovat, pes ho bude opakovat, aby opět získal uznání a odměnu.

Chvalte své psy, když se chovají správně a oni se začnou chovat správně.

Další díl bude o tom, jak funguje hierarchie v rodině.

Přejít nahoru